Мисия Моят Дом
Мисия Моят Дом
Да Знаеш Как
Направено в България
Начало
Най-нови
Най-гледани
Баня
Кухня
Тераса
Стени
Мухъл
Външни стени
Декоративни мазилки
Тухли
Вътрешни стени
Сухо строителство
Мазилки
Шпакловки
Боядисване
Тапети
Под
Паркет
Лепене на плочки
Подова замазка
Саморазливна замазка
Сух под
Настилки
Первази
Таван
Окачен таван
Изолация
Външна изолация
Топлоизолация
Шумоизолация
Дограма
Хидроизолация
Вътрешна изолация
Покрив
Керемиди
Покривни прозорци
Улуци
Подпокривно пространство
Инсталации
Водопровод
Канализация
Електрическа инсталация
СОТ
Осветление
Отопление
Обзавеждане
Обзавеждане за кухня
Обзавеждане за баня
Врати
Гардероби
Огледало
Параван за баня
Продукти и системи
Филми Fibran
Филми Wienerberger
Филми Bobild
Филми Henkel
Филми Марисан
Филми Mapei
Интересно
Инструменти
Ръжда
За дома
Как се прави
Статии
МИСИЯ в услуга на Майстора
Сподели с Мисия Моят Дом
Направи си сам
Предавания
Предавания 2020
Предавания 2019
Предавания 2018
Предавания 2017
Предавания 2016
Предавания 2015
Предавания 2013
Предавания 2012
Предавания 2011
Предавания 2010
Предавания 2009
Предавания 2008
Предавания 2007
Предавания 2021
Форум
Контакти
За реклама
Общи условия
Политика за бисквитки
Хостинг от SuperHosting.BG
© Copyright 2021 Point Group

Работилница – шпакловане на газобетон, изравняване на пода

Предавания Предавания 2009

Изравняване на нивото на пода, шпакловане на стена от газобетон.

Изграждане на сух под - суха посипка

Изграждане на сух под - суха посипка

Когато денивелацията на пода е различна в различните части на помещението най-лесния и бързначин е изграждането на сух под с запълване със суха посипка – керамзит или друг подходящ материал.

Покрай стените се слага вата, която ограничава разпространението на ударен шум по конструкционните елементи на сградата.

За да предпазим посипката от влагата след хидроизолацията ще положим и един слой найлон.

След това върху пода се изсипва на ивица част от посипката. Върху нея се поставя спомагателния нивелир и се поравнява нивото до желаната дебелина на поспиката. Дебелината й е в зависимост от денивелацията. Ние определихме около 6 см денивелация и започваме от най-високата част с минимално възможна дебелина на слоя от 2 см.

След това на разстояние от около 2 м, колкото е дължината на нивелира за изравняване се изсипва втора лента. Определяля се нивото спрямо първата, вече нивелирана посипка и може да се започне запълването между двете ленти.

Запълването със сухата посипка става постепенно с изтегляне на нивелира и непрекъсната следене на нивото.

След запълването на едната част от пода, първата спомагателна летва се премества и нивелира спрямо другата и се започва запълването на останала част на пода.

Върху добре изравнената и нивелирана суха посипка се поставят гипскартонени плоскости. Те могат да бъдат с дебелина 9.5 или 12,5 мм. Те служат за по-равномерното разпределение на тежеста при експлоатацията на пода.

Гипсфазерните плоскости се състоят от висококачествен гипс и целулозни армиращи влакна.

Краищата им са обработени допълнително за по-лесен и стабилен монтаж. Размерът на плочите е 900 на 600 мм – един оптимален за работа размер. Фалцът на първите плоскости, които се монтират до стената, трябва да бъде изрязан. Така плоскостите се опират плътно с цялата си ширина и не се образува луфт между стената и плоскостта.

Специалното лепило за лепене на гипсфазерни плоскости при изработка на сух под се нанася по дължината на целия фалц и се поставя следващата плоча. Веднага след поствянето й тя се фиксира със специални рапидни винтове. Резбата им е направена само до половината на тялото. Това позволява при завиването двете плоскости да прилепнат плътно една за друга.

Освен това те са и с конусовидната глава, която има по-малък диаметър от винтовете с тромпетна глава, предназначени за монтаж на гипскартонени плоскости. Конусовидната форма главата на винта улеснява потъването й в твърдите гиспфазерни плочи.

Задължително е разминаването на фугите, между отделните плоскости. Затова при монтаж, вторият ред започва с половин парче, както при редене на ламиниран паркет, например. Тала се получава по-стабилна повърхност.

Гипсфазерните плоскости за вътрешни довършителни работи като сухи подови основи се предназначени за използване както при ново строителство така и при реконструкции на стари сгради или при производството на сглобяеми къщи и др.

След монтажа на плоскостите лепилото, което е над плоскостите трябва да се почисти добре.

Възможността в рамките само на 24 часа да се направи нов, стабилен и равен под, готов за полагане на всякаква настилка е огромно улеснение. При ремонт на стари къщи с гредоред и дюшеме методът „сухо строителство“ е наистина без алтернатива.

Хидроизолиране

Хидроизолиране

Хидроизолацията на една сграда трябва да се предвиди още в процеса на проектиране – да се изберат най-подходящите материали и начин на работа съобразно конкретните условия. Но ако е невъзможно хидроизолирането от външната страна на стените и под плочата, ние ви предлагаме начин за хидроизолация, който ще спре проникването на влага.

Водата, както и много други съединения и вещества търсят най-лесния начин за преминаване през дадена преграда. Затова съединителните фуги между пода и стените е едно място, което задължително трябва да се хидроизолира с по-голямo внимание.

За целта ще използваме гъвкава хидроизолираща лента Тя е предназначена за употреба върху стени и подове и се полага с първия слой. Хидроизолиращата лента е водоплътна, гъвкава, залепва трайно и е изключително здрава.

Тя се запечатва между два слоя от хидроизолационния разтвор и това допълнително увеличва нейната устойчивост на стареене. Вмазана между слоевете тя не позволява на влагата да прониква през съединителната фуга.

Преди нанасяне на кристализиращия хидроизолационен разтвор е добре основата леко да се навлажни. Така ще се ускори кристализацията на сместа. Първият слой на сместа се нанася с четка. Разтворът прониква в капилярната структура на бетона, където постепенно формира кристали при контакт с водата. С течение на времето, процесът на образуване на кристали води до цялостно запълване на капилярите в основата, което преустановява преноса на вода в бетона и в двете посоки.

Използва се за хидроизолиране на бетон и армиран бетон, зидарии със запълнени фуги и минерални мазилки. Кристализиращият хидроизолационен шлам може да се нанася както откъм страната на положително водно налягане - до 15 m дълбочина така и откъм страната на отрицателно водно налягане. Той действа по два начина едновременно: първо образува водонепропусклив слой върху повърхността на основата и второ – формира постепенно кристали в порите и бетона или друг материал.

С течение на времето, процесът на образуване на кристали води до цялостно запълване на капилярите в основата, което преустановява преноса на вода в бетона и в двете посоки.

След като се втвърди първият слой, но е все още влажен, се нанася и втори – с мече или маламашка. Нанасянето с маламашка изисква по-гъст разтвор.

Шпакловане на стена от газобетон

Шпакловане на стена от газобетон

Известно е колко порьозен е газобетона. Затова грундирането трябва да се извърши на две или дори три ръце ако е необходимо.

Тук основната функция на дълбокопроникващия грунд е да намали попиваемостта на основата.

Преди да се започне работа с грунда и шпакловката, повърхността на стената трябва да се обработи – премахват се всички неравности и части от засъхнало лепило.

След това с баданарка се нанася първата ръка грунд. Важно при грундирането е движенията на четката да са кръстосани. Така се осигурява по-добро проникване на течността в повърхността на газобетона.

Порьозността на основата е нейното качество да попива определено количество вода. Грундът влияе върху това качество като намалява попиваемостта. Това предпазва материалът, нанесен върху основата от бързо съхнене. Бързото съхнене може да доведе до напукване на шпакловката. Негрундираната основа бързо попива водата и материалът се свива прекалено рязко, а това неминуемо води до появата на пукнатини.

Втората ръка грунд върху газобетона се нанася след като изсъхне първата.

Дълбокопроникващият грунд се използва както за стени, преди нанасяне на шпакловки и интериорни бои, така и за под – преди лепене на керамични покрития.

След изсъхване не замръзва и успешно може да се прилага и на открито.

След правилно полагане оставя след себе си една заздравена основа, устойчива на надраскване и готова за нанасяне на следващи покрития.

Стената от газобетон, вече грундирана и изсъхнала шпакловаме с изравняваща гипсова и след това с финишна циментова шпакловка.

Сухата смес се разбърква с електрически миксер или бормашина на бавни обороти в съд с вода. Така се предотвратява вкарването на въздух и образуването на мехурчета в сместа.

Готовият разтвор се нанася върху основата на равномерен слой с помощта на шпакла или маламашка. Нанесеният пласт се заглажда с маламашката или шпаклата малко преди материалът да се втвърди напълно.

Времето за работа и отвореното време на сместа зависи изключително много от атмосферните условия. При топло време те се съкращават. Не забравяйте това.

Производителите съветват да се работи със шпакловката при температури между 5 и 30 градуса.

ПОВЕЧЕ
Вижте още:
Предавания
Предавания 2021 Предавания 2020 Предавания 2007 Предавания 2008 Предавания 2009 Предавания 2010 Предавания 2011 Предавания 2012 Предавания 2013 Предавания 2015 Предавания 2016 Предавания 2017 Предавания 2018 Предавания 2019
Топлоизолация с EPS – лепене, дюбелиране, декоративна мазилка
25.8 K
23:00
Предаване 30 / 2009

Топлоизолация с EPS – лепене, дюбелиране, декоративна мазилка

Предавания Предавания 2009
Ще направим топлоизолация от EPS. Как правилно се лепи топлоизолация и как...
Приобщаване на балкон, нова дограма и хидроизолация и открита тераса
38.9 K
23:54
Предаване 29 / 2009

Приобщаване на балкон, нова дограма и хидроизолация и открита тераса

Предавания Предавания 2009
Ще приобщим балкона и ще сменим добрамата. Ще хидроизолаираме откритата тераса.
Венецианска мазилка – трислойно нанасяне и фиксиране с полираща паста
22.4 K
19:33
Предаване 28 / 2009

Венецианска мазилка – трислойно нанасяне и фиксиране с полираща паста

Предавания Предавания 2009
Ще направим венецианска мазилка в три слоя и ще полираме с полираща паста.
Измазване на таван с гипсова мазилка, боядисване на стени
34.5 K
20:32
Предаване 27 / 2009

Измазване на таван с гипсова мазилка, боядисване на стени

Предавания Предавания 2009
Ще измажем тавана с гипсова мазилка и ще боядисаме стенита.
Преградна стена от газобетон, измазване с гипсова мазилка 2 в 1
31.3 K
20:24
Предаване 26 / 2009

Преградна стена от газобетон, измазване с гипсова мазилка 2 в 1

Предавания Предавания 2009
Ще изградим преградна стена от газобетон и ще я измажем с гипсова мазилка.
Топлоизолация – обработка на цокъл и полагане на декоративна мазилка
30.4 K
22:27
Предаване 25 / 2009

Топлоизолация – обработка на цокъл и полагане на декоративна мазилка

Предавания Предавания 2009
Полагане на топлоизолационна система, Обработка на цокъла и полагане на...
Топлоизолация с каменна вата – монтаж на прозорец и лепене на вата
28.2 K
25:36
Предаване 24 / 2009

Топлоизолация с каменна вата – монтаж на прозорец и лепене на вата

Предавания Предавания 2009
Топлоизолация с каменна вата. Начини на лепене и дюбелиране. Шпакловане.
Баня – душкабина, хидроизолиране и лепене на плочка върху плочка
35 K
25:44
Предаване 23 / 2009

Баня – душкабина, хидроизолиране и лепене на плочка върху плочка

Предавания Предавания 2009
Ще изградим душкабина и ще хидроизолираме. Ще представим система за лепен на...