Имам нужда от съвет

Споделете своя опит с ремонтите, преустройствата и декорацията на жилището

Потребителски аватар
ZippoMan
начинаещ
Мнения: 8
Регистриран: нед авг 17, 2008 1:30 pm

Имам нужда от съвет

Мнение от ZippoMan » пон авг 18, 2008 9:03 am

ЗДРАВЕЙТЕ,ИМАМ НУЖДА ОТ СЪВЕТ. СМЯТАМ ДА САБОРЯ МАЗИЛКАТА ДО ТУХЛА ТЪЙ КАТО НЕ Е УСТОИЧЕВА И ДОБРЕ НАПРАВЕНА ПРЕДИ ВРЕМЕ. ЕДНИ КАЗВАТ ДА СЛОЖА ГИПС КАРТОН МАКАР ЧЕ ЩЕ СЕ НАРАНЯВА , ДРУГИ ДА НАПРАВЯ ОБИКНОВЕННА И СТАНДАРТНА МАЗИЛКА ( ВАР И ЦИМЕНТ) КАТО ПО ЗДРАВА И УСТОИЧЕВА НА УДАРИ , НО ТЪЙ КАТО СЕ ЗАДАВАТ ВАЛЕЖИ ЕСЕНТА И ВЛАГА МИСЛЯ ЧЕ ЗА ПОСЛЕДНОТО НЯМА ДА Е МНОГО УДАЧНО , МОЛЯ ДА МЕ ПОСАВЕТВАТЕ КОЕ ЩЕ Е НАЙ РАЗУМНО И УДАЧНО ДА СЕ НАПРАВИ. БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!

Потребителски аватар
maistor-Razturko
начинаещ
Мнения: 23
Регистриран: пон авг 18, 2008 11:11 am

Мнение от maistor-Razturko » пон авг 18, 2008 11:43 am

1 Защо трябва да се маха мазилката? Освен ако не е твърде крива, може да се стегне до резултата, който искате без такива разрушително-прашни действия!
2 Нова варово циментова мазилка "съхне" около две години (до тогава ако в помещението се спи ще се събуждате с мокра коса)
3 Гипсокартона по стени може да сложите 12мм и по две плоскости. Препоръчвам Ви да потърсите в интерентет адреса на фирмата knauf bg и да си свалите от там детайли за монтирането на стени и тавани.

Ето защо бих ви посъветвал да не си вкарвате автогол и излишни трудности, а да проверите с техн средства (мастар например) доколко е добра мазилката (в това число отчетете и здравината) и ако стените са прави и бабунките приемливо големи да шпакловате с гипс или подобно (като предварително обработите повърхносттите). Ако все пак държите да се махне старата мазилка ми се струва, че варианта гипсокартон е за предпочитане - и е по евтин и не е толкова рехав на нараняване колкото си мислите. В този случай наистина проучете монтажа на гипсокартона и след това дори и "майстори" да повикате ще занете поне как трябва да се направи ще побългаряването може и да не мине. Друго предимство на гипсокартона, пред мазилката е правите стени без бабунки, светлосенки и други екстри.

Потребителски аватар
ZippoMan
начинаещ
Мнения: 8
Регистриран: нед авг 17, 2008 1:30 pm

RE:

Мнение от ZippoMan » пон авг 18, 2008 1:56 pm

СМЯТАМ ДА МАХАМ МАЗИЛКАТА ТЪЙ КАТО НА ВРЕМЕТО КОГАТО СА СТРОИЛИ КЪЩАТА МЕКО КАЗАНО СА СИ ОСТАВИЛИ РЪЦЕТЕ , КАКВО ИМАМ ПРЕДВИД : ГОСПОДАТА МАЙСТОРИ СА СПЕСТЯВАЛИ ОТ ЦИМЕНТА КОГАТО СА ПРАВИЛИ МАЗИЛКАТА. В МОМЕНТА СТЕНИТЕ СЕ ДЪРЖАТ НА МАГИЯ ОТ ШПАХЛОВКАТА САМО ,С ПРЪСТ МОЖЕШ ДА СТИГНЕШ ДО ТУХЛАТА БЕЗ ОСОБЕННИ УСИЛИЯ, ПРОСТО МАЗИЛКАТА СЕ РОНИ И 3 ПЪТИ В СЕДМИЦАТА ТРЯАБВА ДА ЧИСТЯ, ЕТО ЗАЩО ИСКАМ ДА СЪБОРЯ ТАЗИ МАЗИЛКА И ДА СЛОЖА НОВА И ЗА ТОВА ТЪРСЯ НЯКАКВО РЕШЕНИЕ.

Потребителски аватар
tassel
начинаещ
Мнения: 43
Регистриран: пон яну 07, 2008 12:49 pm

Мнение от tassel » пон авг 18, 2008 3:01 pm

Нова варово циментова мазилка "съхне" около две години (до тогава ако в помещението се спи ще се събуждате с мокра коса)

По голяма глупост не съм чувал :D По твоята логика хората, които си правят мазилка не трябва да си живеят в къщите по 2 години. Мазилката съхне най-много за 1-2 седмици(зависи от сезона) и може да се шпаклова без проблем. А старата ти мазилка са я направили сигурно само с пясък :lol: и затова се рони. За нова мазилка наистина трябва много добър майстор да ти я прави, за стане права и равна, но във всички случаи е по-евтино от гипскартона. Въпрос на избор.

Потребителски аватар
Trockenbauer
любител
Мнения: 138
Регистриран: нед авг 17, 2008 10:18 am

Re: RE:

Мнение от Trockenbauer » пон авг 18, 2008 3:21 pm

ZippoMan написа:СМЯТАМ ДА МАХАМ МАЗИЛКАТА ТЪЙ КАТО НА ВРЕМЕТО КОГАТО СА СТРОИЛИ КЪЩАТА МЕКО КАЗАНО СА СИ ОСТАВИЛИ РЪЦЕТЕ , КАКВО ИМАМ ПРЕДВИД : ГОСПОДАТА МАЙСТОРИ СА СПЕСТЯВАЛИ ОТ ЦИМЕНТА КОГАТО СА ПРАВИЛИ МАЗИЛКАТА. В МОМЕНТА СТЕНИТЕ СЕ ДЪРЖАТ НА МАГИЯ ОТ ШПАХЛОВКАТА САМО ,С ПРЪСТ МОЖЕШ ДА СТИГНЕШ ДО ТУХЛАТА БЕЗ ОСОБЕННИ УСИЛИЯ, ПРОСТО МАЗИЛКАТА СЕ РОНИ И 3 ПЪТИ В СЕДМИЦАТА ТРЯАБВА ДА ЧИСТЯ, ЕТО ЗАЩО ИСКАМ ДА СЪБОРЯ ТАЗИ МАЗИЛКА И ДА СЛОЖА НОВА И ЗА ТОВА ТЪРСЯ НЯКАКВО РЕШЕНИЕ.
Скромното ми мнение на професионален монтажник сухо строителство е следното.
Вариянта с гипсокартонени плоскости е удачен по много причини включително и поради лепсата на така наречената "строителна влага"Както "колегата" по горе отбеляза отидете на официялния сайд на КнауфБГ-http://www.knauf.bg/knauf/home.nsf/0/9ECCC91455B56FB6C2257133003475AB?OpenDocument изтиглити си PDF файла и ще имате под ръка целия проспект с технически данни/написан е на грамотен и достъпен език и допълнен с картинки/Относно 2-та слоя искам да отбележа,че пред стенни обшивки се изработват само и ЕДИНСТВЕНО!!! дву-слоини,това,че в БГ е порочна практика да се пести от всичко е друга тема.
2-ия вариянт е така наречената машинна гипсова мазилка.
От продуктовата гама на кКнауф-ГмбХ това е MP-75,от продуктовата гама на ABS-Rigips това е МР95 и двете могат да бъдат полагани както машинно,така и ръчно.Проблема е да намерите добри и квалифицирани специалисти които да ви я изпълнят.Полагането й само по себе си е "лесно" последващите процедури са "тънкоста" ако не бъдат спазени води до нискокачествена мазилка което не означава непременно "крива",но "дефектите" излизат след време.
Надявам се да съм бил полезен.
За повече инфо пишете на Л.С. или на майл trockenbau_interior@abv.bg>
П.П.Мога да помогна не само със съвети и техническа информация,но и със самото изпълнение на монтажите.Успех.
Преди да си късате "майсторските" тапии 1-во ги заслужете :D
“Never argue with an idiots . They will only bring you down to their level and beat you with experience.”

Потребителски аватар
maistor-Razturko
начинаещ
Мнения: 23
Регистриран: пон авг 18, 2008 11:11 am

Мнение от maistor-Razturko » вт авг 19, 2008 1:55 pm

Zippoman, В такъв случай, (след като така се рони) смятам че варианта на гипсокартона е напълно приложим и [u]по-евтин [/u](колега tassel). Сметката е проста: За гипсокартона трябват профилите, гипсокартона, и аксесоарите (винтове, фугопокриваща лента, шпакловка и т.н) труд (приблизително 1:1 със стойността на материалите) и имаш готова за боя (латекс) стена
При мазилката, която наистина е по-евтина от горното, до достигане етапа на латекса са нужни още: шпакловка с гипс (при гипсовите мазилки пропускаме този етап), шпакловка с колор кит, шкурка, грунд, латекс. Всяка операция струва пари и стойността излиза със сигурност по-скъпо. Освен това проблема с качественото изпълнение никак не е за подценяване, както сам виждаш по стената си. (роненето може да се дължи не само на липса на цимент, а и на замръзване когато е полагана). Смятам, че не е лошо да се обърнеш наистина към колегата Trockenbauer
По отношение на влагата смятам, че е по-добре колегите да се смеят но на хората които давам съвет да им е сухо! Във всеки случай независимо какъв вид мазилка е (гипсова или варо-циментова) влагата я има и то доста дълго.
Успех в начинанието

Потребителски аватар
tassel
начинаещ
Мнения: 43
Регистриран: пон яну 07, 2008 12:49 pm

Мнение от tassel » вт авг 19, 2008 6:08 pm

Колега maistor-Razturko тази зима вдигнах 4-ти етаж на къщата, така че не ми обяснявай на мен, кое е по-евтино и кое не. За няколко месеца етажа беше готов, шпаклован, боядисан, обзаведен и т.н. и няма никаква влага (стените са с мазилка). Добре, че не си писал по-рано по темата, че иначе трябваше да те послушам и да чакам 2 години да изсъхне мазилката :lol: . Ако сградата е с външна изолация и покрива не тече, откъде ще дойде тази влага? А иначе си прав шкурката и грунда страшно много оскъпяват :lol: . Прочети добре, какво пише Trokenbauer, как се прави предстенна обшивка с два пласта гипскартон, вата и т.н. и пак кажи, дали е по-евтино. Може би е по-бързо и чисто, но в никакъв случай по-евтино. Хубаво, бързо и евтино НЯМА НИКЪДЕ!!! Всичко е въпрос на компромис.

Потребителски аватар
Trockenbauer
любител
Мнения: 138
Регистриран: нед авг 17, 2008 10:18 am

Мнение от Trockenbauer » вт авг 19, 2008 9:04 pm

maistor-Razturko написа:Zippoman, В такъв случай, (след като така се рони) смятам че варианта на гипсокартона е напълно приложим и по-евтин (колега tassel). Сметката е проста: За гипсокартона трябват профилите, гипсокартона, и аксесоарите (винтове, фугопокриваща лента, шпакловка и т.н) труд (приблизително 1:1 със стойността на материалите) и имаш готова за боя (латекс) стена
При мазилката, която наистина е по-евтина от горното, до достигане етапа на латекса са нужни още: шпакловка с гипс (при гипсовите мазилки пропускаме този етап), шпакловка с колор кит, шкурка, грунд, латекс. Всяка операция струва пари и стойността излиза със сигурност по-скъпо. Освен това проблема с качественото изпълнение никак не е за подценяване, както сам виждаш по стената си. (роненето може да се дължи не само на липса на цимент, а и на замръзване когато е полагана). Смятам, че не е лошо да се обърнеш наистина към колегата Trockenbauer
По отношение на влагата смятам, че е по-добре колегите да се смеят но на хората които давам съвет да им е сухо! Във всеки случай независимо какъв вид мазилка е (гипсова или варо-циментова) влагата я има и то доста дълго.
Успех в начинанието
Себестойноста труд е почти 1/3 от себестойноста на материалите и то зависи за какво конткретно изпълълнение от гипсокартон става въпрос!!!
Преди да си късате "майсторските" тапии,1-во ги заслужете :D :wink:
“Never argue with an idiots . They will only bring you down to their level and beat you with experience.”

Потребителски аватар
maistor-Razturko
начинаещ
Мнения: 23
Регистриран: пон авг 18, 2008 11:11 am

Мнение от maistor-Razturko » ср авг 20, 2008 10:41 am

Колега tassel, наистина се радвам за теб, че си вдигнал къща (щото и аз го направих) и смятам че колкото повече къщи толкова по-добре (не са блокове все пак :D ). Не става ясно обаче дали сега (или както ти посъветва човека две седмици след измазването) живееш в нея. Другото което не става ясно дали посред зима си я мазал, защото ако е така определено смятам, че шансът да ти се появи същия проблем (ронене) е голям, защото освен от лисата на цимент мазилката вероятно се рони и от това, че е "премръзнала" когато е мазана.
Ще си позволя да споделя с теб, че още преди 9 години имах проблем с т.нар строителна влага. Както му го описах на човека така си и беше. 18 месеца след акт 16 си имаше влага в апартамента ми. И то не съм на посл. етаж нито имаше теч. Що се отнася до колегата Trokenbauer, повярвай ми, наистина го слушам внимателно! Това което ми прави впечатление е, че се придържа към инструкциите на производителя (а повечето проблеми обикновено стават именно от неправенето на това). Друга причина да го слушам е, че и аз наскоро си построих къща, която е измазана, изолирана, шпаклована и почти готова за латекс. Това което мога да кажа, на ZippoMan е, че ако сега трябва да приведа стените от тухлен вид във такъв за живеене ще бъде с обшивка от гипсокартон. Що се отнася до оскъпяването от шкурката и грунда, ще ти кажа, че само труда по варова мазилка (6лв/м2)+ гипсова шпакловка (4-4,5лв.м/2), колор кит до латекс (6лв/м2) ми се струват достатъчно скъпи.
Освен това в крайна сметка, освен на компромис, всичко е въпрос и на възможности да стане. След като три пъти седмично му се налага да чисти, явно човекът живее там. В края на август аз не бих му препоръчал да вкарва влага в дома си. Да не говорим как ще реагира жена му ако вкара едно "бъркало" :\:D/: мазилка в къщата.

Потребителски аватар
tassel
начинаещ
Мнения: 43
Регистриран: пон яну 07, 2008 12:49 pm

Мнение от tassel » ср авг 20, 2008 3:45 pm

Мазилката наистина е правена зимата, но при положителни температури разбира се. Ако са над 0 градуса температурите при полагането и няколко дни след това, няма никакъв проблем, няма да замръзне. Освен това при замръзване мазилката се рони различно от това, когато е песъчлива - пада на люспи и на парчета. Относно шпакловането и боядисването, такова се прави и при гипскартона, така че разходите за това и в двата случая са неизбежни. А за цените - варовата мазилка ми я направиха за 5лв/кв.м., а шпакловка две ръце + сатен + шкурене + грундиране + боядисване = 4,5лв/кв.м. Това е!
П.П. При горещо време също не е желателно да се прави мазилка, защото се напуква.

Потребителски аватар
ZippoMan
начинаещ
Мнения: 8
Регистриран: нед авг 17, 2008 1:30 pm

РЕ

Мнение от ZippoMan » чет авг 21, 2008 8:51 pm

Е ДОБРЕ МОМЧЕТА КАЖЕТЕ В КРАЙНА СМЕТКА , КОЕ ЩЕ Е ПО УДАЧНИЯТ ВАРИАНТ.
ЕСЕНТА НАБЛИЖАВА ,А С ТОВА И ВАЛЕЖИТЕ

Потребителски аватар
ZippoMan
начинаещ
Мнения: 8
Регистриран: нед авг 17, 2008 1:30 pm

РЕ

Мнение от ZippoMan » чет авг 21, 2008 9:00 pm

ДА МАТЕРИАЛИТЕ НА КНАУФ СА С МНОГО ДОБРО КАЧЕСТВО,НО ВСЕКИ ТЪРГОВЕЦ ПРОДАВА НЕЩАТА НА КНАУФ НА ЦЕНИ КАКВИТО СА ИЗГОДНИ НА НЕГО САМИЯТ,ДА НЕ ГОВОВИРМ ЧЕ ГОЛЯМА ЧАСТ ОТ НЕЩАТА ЗА ГИПОСКАРТОН НЕ СА НЕМСКИ , КАТО ПРИМЕР МОГА ДА ДАМ РАПИДНИТЕ БОЛТОВЕ УЖ НА КНАУФ, А СЕ ОКАЗВАТ НАЙ-ОБИКНОВЕННИ ТУРСКИ БОКЛУЦИ,ДА СЪГЛАСЕН ЪМ ЧЕ С ГИПСО КАРТОНА ЩЕ МИ ИЗЛЕЗЕ МАЛКО ПО СКЪПО ОТ ОБИКНОВЕННАТА МАЗИЛКА ,НО АЗ ЗА ТОВА ВИ ПОМОЛИХ ЗА СЪВЕТ ЗА НЯКАКЪВ ДРУГ ВАРИЯНТ

Потребителски аватар
Trockenbauer
любител
Мнения: 138
Регистриран: нед авг 17, 2008 10:18 am

Re: РЕ

Мнение от Trockenbauer » чет авг 21, 2008 9:49 pm

ZippoMan написа:ДА МАТЕРИАЛИТЕ НА КНАУФ СА С МНОГО ДОБРО КАЧЕСТВО,НО ВСЕКИ ТЪРГОВЕЦ ПРОДАВА НЕЩАТА НА КНАУФ НА ЦЕНИ КАКВИТО СА ИЗГОДНИ НА НЕГО САМИЯТ,ДА НЕ ГОВОВИРМ ЧЕ ГОЛЯМА ЧАСТ ОТ НЕЩАТА ЗА ГИПОСКАРТОН НЕ СА НЕМСКИ , КАТО ПРИМЕР МОГА ДА ДАМ РАПИДНИТЕ БОЛТОВЕ УЖ НА КНАУФ, А СЕ ОКАЗВАТ НАЙ-ОБИКНОВЕННИ ТУРСКИ БОКЛУЦИ,ДА СЪГЛАСЕН ЪМ ЧЕ С ГИПСО КАРТОНА ЩЕ МИ ИЗЛЕЗЕ МАЛКО ПО СКЪПО ОТ ОБИКНОВЕННАТА МАЗИЛКА ,НО АЗ ЗА ТОВА ВИ ПОМОЛИХ ЗА СЪВЕТ ЗА НЯКАКЪВ ДРУГ ВАРИЯНТ
Ще ме прощавате,че изобщо се намесвам във Вашия "спор"
Та Zippoman бих искал да Ви предоставя малко инфо/и не само на Вас/Няма фирма която да внася директно всички материали от Германия,Австрия или Франция.Единствената фирма която си позволява да внася от по-далечна дестинация това е "Нитера-Билд" и то само защото е представител на Норгипс-Полша.Не напразно 2-те големи фирми имат заводи за региона както следва-"Кнауф"-завода в град Дебър-Македония,завода за гипсфазерни плоскости в град Видин/90% от продукцията е за износ!!!/Предстои и пускането на завод за гипсокартон и в Бг,но дотогава?! "Ригипс"-Румъния,Чехия- гр.Мелник.ABS-завод в Турция!!!Някои от продуктите на ф-ма "Сипер" са внос от Франция.Дори в "BAUZENTRUM"не всичко което предлагат е "оригинално"-от "Оригиналия"/с изключение на каменната вата!!!/ И трябва да отбележа,че от горе изброените предпочитам да работя с "турския" ABS,защото всичките им плоскости-GKB,GKI и GKF са със фибри в гипса за разлика от останалите.Плоскостите от Дебър отдавна спряха да ги слагат в сместа.И понеже сте "построил" 4-ет.на къщата да Ви кажа.От януари-април,1-на от групите ми начело с мен изпълни цялостна система:стени,тавани,подове на 3-етажна къща с обща квадратура за всеки етаж-470м2!!!Относно консумативите:"Коелнер"-Полша-представителство и склад в промишлена зона "Гара Искър-"Поручик Нед.Бончев"-90% от ф-те работят с тях на промишлени и граждански обекти!!!Ако държите има и оригинални Кнауф или Ригипс консумативи и си плащате за марката им!!!Извинете за намесата :D
Относно за това кое е по-добро.Всичко е добро стига да е изпълнено добре.И 1-на машинна мазилка на стените и таваните /ако не са гредоред/е перфектното решение.Губите само възможноста за "скреване" на комуникациите зад стените и таваните.И пак за любителите на марките.Не препоръчвам машинна мазилка,шпакловка и "биндер"-Перфикс на Кнауф от завода им в Молдова,защото е пълен боклук!!! ABS-МР-95-Турция или Knauf-МР-75,на Rigips горе-долу бива!!!Успех.
Преди да си късате "майсторските" тапии,1-во ги заслужете :D :wink:
“Never argue with an idiots . They will only bring you down to their level and beat you with experience.”

Потребителски аватар
maistor-Razturko
начинаещ
Мнения: 23
Регистриран: пон авг 18, 2008 11:11 am

Мнение от maistor-Razturko » пет авг 22, 2008 10:39 am

Zippoman, смятам че наистина ти бяхме полезни. Така или иначе успяхме в спора да ти покажем двете страни. Решението си е твое, но искам да ти дам последен съвет. Каквото и да избереш, както подбираш "маркови" материали дваж по-внимателно подбирай изпълнителите!
::-k:
Успех
Ако има друго - питай

Потребителски аватар
ZippoMan
начинаещ
Мнения: 8
Регистриран: нед авг 17, 2008 1:30 pm

RE:

Мнение от ZippoMan » пет авг 22, 2008 11:24 am

БЛАГОДАРЯ ВИ ЗА СЪВЕТИТЕ НА ВСИЧКИ, АЗ НЕ ДЪРЖА МАТЕРИАЛИТЕ ДА СА МАРКОВИ, ЕДИНСТВЕНОТО НЕЩО НА КОЕТО ДЪРЖА Е ДА СА КАЧЕСТВЕНИ , КОЕТО ЗА МЕН Е ПО- ВАЖНО

Отговори