Тераса над обитаемо помещение

Материали, разновидности,начин на полагане

Потребителски аватар
LazarG
любител
Мнения: 61
Регистриран: чет фев 05, 2009 8:12 am

Тераса над обитаемо помещение

Мнение от LazarG » съб мар 07, 2009 10:04 pm

Та идеята е такава - отгоре ще е обитаема тераса ( разбирай гранитогрес), а отдолу - жилищна площ - две детски стаи и т.н.. Въпроса е как е най добре да се изпълни хидро- и топлоизолацията. Според първоначалните проучвания върху бетонната плоча трябва да се направи замазка с наклони, върху нея хидроизолация, отгоре топлоизолация (примерно 10 см фибран), отгоре армирана замазка с наклони и най-отгоре - гранитигрес. Нашият строител на неговия си обект, който е изцяло за продан, е изпълнил друга технология - върху плочата - замазка с наклони, хидроизолация, гранитогрес. Термоизолацията я прави под плочата. Това е по-лесна и евтина технология, но мисля, че е по-калпава. Какво е мнението на спецовете?
_________________

Потребителски аватар
vuj4o_van4o
любител
Мнения: 62
Регистриран: ср яну 14, 2009 4:36 pm

Мнение от vuj4o_van4o » вт мар 24, 2009 12:13 pm

Аз ползвам Deitermann , немска фирма за хидроизолационни материали. Ако не е късно за отговор , на кратко ще ти опиша стъпките:
1. хидроизолация на самата плоча от горе със Superflex D1 (weber.tec 824)- 20 кг. в торба. - силно еластична циментова хидроизолация + уплътняване на ъглите с хидроизолационна гумена лента.
2. Поставяне на топлоизолационната плоскост - XPS екструдиран пенополистирол
3. Замазка за наклон
4.Върху замазката полагаш втори слой от горе със Superflex D1 (weber.tec 824) поне 3 мм.
5. Мразоустойчиво еластично лепило + гранитогрес + еластична фуга за плочките, водонепропусклива

... и се радваш на новата си тераса.
С часове мога да гледам как някой работи.

Потребителски аватар
n.mravov
специалист
Мнения: 31
Регистриран: ср ное 12, 2008 1:18 pm

Мнение от n.mravov » вт мар 31, 2009 10:14 am

Правилното оформление на изолацията на тераса над жилищно помещение не е никак лесно, нито евтино решение. За съжаление, когато не е правилно изпълнено, щетите и разходите след това за ремот са в пъти по-високи от първоначално необходимите!
Технологията описана от LazarG е доста добра. В нея липсва само един елемент, а именно вторият хидроизолационен пласт, който трябва да се постави върху армираната замазка, непосредствено преди лепенето на плочките. Той дава допълнителна сигурност на цялостното решение.
Определено, по-добре е топлоизолационният пласт да бъде отгоре. Това е по- добро решение и от гледна точка на енергийна ефективност и от гледна точка на влажностния режим на бетонната конструкция.
Конкретно за продуктите, които могат да се използват. Първият хидроизолационен пласт, който се полага върху циментовата замазка за наклон, се изпълнява обикновено с битумен рулонен продукт. Топлоизолацията се изпълнява от XPS с плътност поне 35-40кг/м3. След армираната замазка се полага вторият хидроизолационен пласт, обикновено мазана хидроизолация, като за целта мога да ви препоръчам двукомпонентната Ceresit CR 166, която притежава и нобходимата за целта еластичност след втвърдяване. За уплътняване в ъглите и около сифоните се използва лента Ceresit CL 152, която се вгражда в CR 166.
Лепенето на плочките става непосредствено отгоре и трябва да стане с гъвкаво лепило, примерно Ceresit CM 16 или CM 17.
Кратка вметка относно плочките - те трябва да са с ниска водопопиваща способност и да са светли за за да се предпазим от големи температурни натоварвания.
Фугирането на плочките също трябва да е с висококачествена фугираща смес, като за целта мога да препоръчам Ceresit CE 40 или СЕ 43, които се отличават с висока водоплътност и гъвкавост. Между плочките трябва да се оставят фуги поне 2-3мм, а полета с площ не по-голяма от 25м2, трябва да се ограждат с деформационни фуги, които се пълнят не с циментовата фуга, а с еластичен материал, напр. полиуретанов или силиконов уплътнител. Същото важи за фугите в ъглите между стена и под.
Николай Мравов
Ръководител „Технически отдел”, Хенкел България
http://www.ceresit.bg

Потребителски аватар
LazarG
любител
Мнения: 61
Регистриран: чет фев 05, 2009 8:12 am

Мнение от LazarG » вт мар 31, 2009 6:16 pm

Благодаря и на двамата. Определено това ще е технологията, остава сега да намеря кадърен изпълнител. :applause:

Потребителски аватар
ra6o
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: ср апр 01, 2009 10:55 am

Тераса над обитаемо помещение

Мнение от ra6o » чет апр 02, 2009 4:09 pm

Искам да попитам:
Защо трябва да правиш две хидроизолации и две замаски с армировка ? Според мен напълно излишно, не виждам ефект от вторите две, освен отежняване на конструкцията и набутване на излишни пари.
Аз бих направил върху плочата изравнителна замаска с наклони ако е необходимо за отцеждане на водата, лепя XPS с лепило за xps или пяна, след това гранитогрес 60/60 с фуга 3мм, пак с лепило за xps или пяна (аз лично предпочитам монтажна пяна) и здългитрлно фугирам с еластичен материал, полиуретанов или силиконов уплътнител. Така направеното завършващо покритие е достаъчно надеждно на натоварване, а също така мразо, хидро и топло изолирано.
Горното смятам да реализирам тази година. Ако някой вижда грешки нека изкаже мнение.

Отговори