Стара вана

Добри идеи за сръчни майстори

Потребителски аватар
pariza
начинаещ
Мнения: 6
Регистриран: нед апр 06, 2008 2:43 pm

Стара вана

Мнение от pariza » вт апр 15, 2008 10:58 am

Здравейте на всички.Въпросът ми е следният:Ваната се е захабила много-има ли начин да я направя като нова или направо да си купя друга

Потребителски аватар
pariza
начинаещ
Мнения: 6
Регистриран: нед апр 06, 2008 2:43 pm

Мнение от pariza » чет апр 17, 2008 8:52 pm

благодаря Ви за отговорите :applause: :[-X: :(

Потребителски аватар
Handy-man
любител
Мнения: 96
Регистриран: ср апр 09, 2008 7:33 pm

Мнение от Handy-man » чет апр 17, 2008 9:02 pm

Едва ли някой ще даде еднозначен отговор. Всичко зависи от вида на замърсяването, колко време е стояло така, дали е само замърсяване или има промяна в структурата на материала и т.н. Предполагам, че ваната е пласмасова, а не чугунена. Трябва да изпробваш с различни миещи препарати и да видиш ефекта.
Мога да ти дам съвет, макар че не съм го изпробвал и не знам дали ще проработи. Майсторите, които боядисват колите, изполват различни шкурки за сваляне на боята и дори за полиране. Ако не се очисти, като крайна мярка опитай с фина шкурка да почистиш горния слой и с още по-фина да полираш след това. Можеш да използваш и подходяща полираща паста. Пак казвам, че не съм сигурен за резултата, но ако се стигне до изхвърляне, все пак може да опиташ. Успех!

Потребителски аватар
pariza
начинаещ
Мнения: 6
Регистриран: нед апр 06, 2008 2:43 pm

Мнение от pariza » пет апр 18, 2008 7:41 am

благодаря за отговора.ваната е чугунена и по мои впечатления е стояла доста време така-не навсякъде е разрушен горния слой на боята .по принцип мога ли да чугуна да го поправя или ::-k:

Потребителски аватар
Handy-man
любител
Мнения: 96
Регистриран: ср апр 09, 2008 7:33 pm

Мнение от Handy-man » пет апр 18, 2008 10:29 am

Съмнявам се. Белия слой е някакво покритие от рода на керамиката. Много е износоустойчиво, но и крехко. Не знам каква е технологията на нанасяне, но мисля че се пече в пещи. Чугунените вани са здрави, но имат един недостатък. Ако помещението е студено и ваната също е студена, като сипеш горещата вода, част от топлината и отива да загряване на ваната (при пластмасовите този ефект го няма).
Нека и някой друг да даде мнението си, не съм голям специалист в тази област.

Потребителски аватар
pariza
начинаещ
Мнения: 6
Регистриран: нед апр 06, 2008 2:43 pm

Мнение от pariza » пет апр 18, 2008 3:41 pm

по-добре да я сменя.няма смисъл да се тормозя.мерси още веднъж :D

Потребителски аватар
Handy-man
любител
Мнения: 96
Регистриран: ср апр 09, 2008 7:33 pm

Мнение от Handy-man » пет апр 18, 2008 4:58 pm

Няма проблем. И аз мисля, че е по-добре да я смениш, вече си е отбила службата :wink:

Потребителски аватар
too_too
начинаещ
Мнения: 4
Регистриран: чет авг 14, 2008 9:25 am

Мнение от too_too » пет авг 15, 2008 8:53 am

Вкъщи също има стара чугунена вана и си мислех да я облепя с плочки. Аз също не съм сигурна в крайния резултат, но защо да не се получи?!! Е, ще има голяма играчка предполагам, но защо да я хвърлям преди да опитам? :chesane:
Не знам какво искам, но го искам веднага!

Потребителски аватар
nevidimata
начинаещ
Мнения: 5
Регистриран: съб авг 08, 2009 4:48 pm

Мнение от nevidimata » съб авг 08, 2009 4:53 pm

too_too написа:Вкъщи също има стара чугунена вана и си мислех да я облепя с плочки. Аз също не съм сигурна в крайния резултат, но защо да не се получи?!! Е, ще има голяма играчка предполагам, но защо да я хвърлям преди да опитам? :chesane:
Ние също имаме чугунена вана, която е доста зле, с разрушено покритие. Аз определено бих предпочела да я запазя, ако мога да я поправя. Ще ми е интересно да споделиш по подробно за това как може да бъде облепена с плочки.

Освен това се надявам още някой да се включи с интересна идея за възстановяване на такава вана.

Отговори