Подова настилка от водоустойчив шперплат

Добри идеи за сръчни майстори

Потребителски аватар
ivalin
начинаещ
Мнения: 24
Регистриран: пон ное 24, 2008 10:49 pm

Подова настилка от водоустойчив шперплат

Мнение от ivalin » пет дек 26, 2008 5:05 pm

Приятели имам ено такова питане. Може ли и как мислите удачно ли е да се направи подова настилка с водоустойчив шперплат, като предварително под него се нареди 2-3 см. фибран за топлоизолация? Идеята за захващане е сухо с дюбели на няколко места на едно платно. Фугирането да е със силикон и накрая поставяне на ъглите. Мислите ли, че това е удачно като подова настилка на малко апартаментче тип гарсониера на 4 ет. от тухла, но да стане топло и уютно за живеене с малко дете. Питам дали е рационално и целесъобразно от гледна точка на работа и вложени средства в този вариант. Аз не съм майстор, но мисля, че така ще стане по-бързо и по-лесно само дето незнам откъм цена колко може да ми излезе. Ако имате някави други мнения по-рационални, по-ефтини, по-лесни, но с по-голямо КПД давайте! Пък и доуточняващи елементи към моя метод също приемам! Абе всичко по темата без изключение. Включвайте се без ограничение и смело с идеите! :wink:

Потребителски аватар
ivalin
начинаещ
Мнения: 24
Регистриран: пон ное 24, 2008 10:49 pm

Подова настилка от водоустойчив шперплат

Мнение от ivalin » пет дек 26, 2008 5:38 pm

Забравих да пиша, че цялото с банята е 35 кв/м, която от своя страна е не по-голяма от 2 кв/м. Очаквам вашите мнения по въпроса?! ::-s:

Потребителски аватар
rumen_iankov
напреднал
Мнения: 264
Регистриран: пон дек 24, 2007 11:42 am

Мнение от rumen_iankov » пет дек 26, 2008 7:09 pm

Според мен тази идея не е много удачна.Преди да си остъкля балкона имах няколко кофражни плоскости които ги държах на пода и когато вървях по тях с чорапи беше доста студено.Отделно при самият монтаж няма да има как да обработите фугите между отделните плоскости.Моят съвет е фибран над него 3см замазка,която да е обезателно с мрежа и отгоре класическия дървен паркет. :D

Потребителски аватар
Prodi
любител
Мнения: 148
Регистриран: чет ное 29, 2007 8:44 pm

Мнение от Prodi » пет дек 26, 2008 9:01 pm

Може би Ivalin иска да спести мокрите процеси. Според мен може да стане, но не като финално покритие. В едно от предаванията правиха сух под в къща. Там сложиха вата и отгоре OSB. Като помисля - за изолация спокойно може да използва фибран, дори EPS ако основата е твърда и равна, след това отгоре слага шперплат или OSB. Но върху плочите ще трябва да сложи или паркет или някаква друга настилка.
Но нека Ivalin погледне предаването http://misiamoiatdom.com/index.php?page=tvshow2_29 и да види дали няма да му помогне да реши задачата.

Потребителски аватар
ivalin
начинаещ
Мнения: 24
Регистриран: пон ное 24, 2008 10:49 pm

Подова настилка от водоустойчив шперплат

Мнение от ivalin » нед дек 28, 2008 1:16 pm

Честита Коледа на всички съфорумци и весело изкарване на новогодишните празници! :\:D/: Това не пречи да ръзсъждаваме над различни идеи. В конкретния случай идеята ми е да бъде най-евтино и най-ефективно. Наистина избягването на мокрия процес е важно от гледна точка на това, че е зима и е студено, замазките и лепилата служат като термо мостове със знак (-), допълнителна работа, вкарване на влага и не на последно място излишно ускъпяване. Идеята ми за фибрана е, че първо е с много добри изолационни качества и второ е по-твърд и ще поема по-големите натоварвания на хора, предмети и машини. Като се замисля за тази цел май ще е по удачно да се пуснат и няколко гредички, които да поемат и по-големите натоварвания, а не само да се разчита на фибрана, но пък в този случай може съвсем удачно да се ползва и вата. ::-k: А защо точно плоскости от водоустойчив щперплат - защото са с голяма площ и поемат равномерно по-голямо натоварване, покриват бързо голяма площ, сравнително по-здрави от много предлагани паркети на пазара и не на последно място са водоустойчиви. Що се отнася до фугите мисля, че не може да има проблем. Има най-различни лепила за фугиране, които и позволяват да бъдат боядисвани. Долу-горе това е моето виждане по въпроса, ще се радвам и други да се включат със своите разъждения или идеи. Изискванията са бързо, лесно, евтино и ефективно с възможно най-добро КПД. ::-k: :beerchug: ::-k:

Отговори