Къде да е разположена камината??

Отоплителни уреди, инсталации, камини
Потребителски аватар
Nyordanov
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: ср дек 01, 2021 6:49 pm

Къде да е разположена камината??

Мнение от Nyordanov » ср дек 01, 2021 6:56 pm

Здравейте! Предстои ми изграждане на отоплителна система в едноетажна къща. Къщата е с ПВЦ дограма, но без изолация! Та въпросът ми е къде да позициониран камината (в кое помещение) за да е най-практично, като ще е на дърва! Прилагам скица на къщата (правена е с телефон) :lol:
Прикачени файлове
4327892F-3E07-4196-B310-262BFAB78B96.png

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Re: Къде да е разположена камината??

Мнение от tmilanov » чет дек 02, 2021 9:05 pm

Значи, имам чувството, че проектанта е бил англичанин или човек, който освен английски език не знае или НЕ ИСКА да контактува на български. От тази скица разбрах най-вече, че е на английски, но така и не разбрах къде е комина. Обикновено за такава камина естественото и местополжение е да е в стаята където се пребивава най-много. Другото предположение е, че тази камина освен като декоративен елемент би трябвало и да може да отоплява цялата къща или поне обитаемия етаж от къщата. Основното правило е камината да бъде непосредствено под комина, но за всеки случай най-добре ще е да се консултирате с английския проектант, защото явно при тях има камини, които работят (изгарят дървата) без комин.
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
Nyordanov
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: ср дек 01, 2021 6:49 pm

Re: Къде да е разположена камината??

Мнение от Nyordanov » пон дек 06, 2021 8:49 pm

Здравейте! Съжалявам за неуточнението! Прилагам снимка с двата комина и разположението им! А иначе скицата е правена на телефон и приложението няма опция за Български език! 🤨
Чудя се също дали е възможно колекторната група да е под камината в мазето, или трябва да е възможно най-близо до вход/изход тръбите! В случай че пусна тръбите в мъзето де :)
Прикачени файлове
PNG image 2.png

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Re: Къде да е разположена камината??

Мнение от tmilanov » вт дек 07, 2021 8:03 pm

Моето лично мнение е, че камината трябва да е във всекидневната. Обслужването и ще е по-практично ако е в хола, а и ако се случи (което не е невъзможно) нещо неприятно (запушване на инсталацията, евентуален теч) ще Ви е по-удобно да работите в хола отколкото в спалнята. Освен това, ако е в спалнята и се налага да спирате или пускате определени радиатори, едва ли ще Ви е удобно и комфортно.
Относно колекторите, по-добре е да са близко до камината пак визирайки възможността за по-лесна поддръжка и по-прибрана техника и устройства. Ще Ви подскажа и факта, че след като бъдат инсталирани колекторите за подаващата и връщащата вода, има колекторни кутии, които са с различни размери - според броя на отоплителните линии (броят радиатори плюс евентуален бойлер). Ако линиите са повече от габарита на най-голямата кутия, тогава може да бъде направена впоследствие от гипс картон, но всичко е възможно да бъде направено, но след като се направи окончателната калкулация за материали, местонахождение и т.н.
Желая Ви успех!
Тодор Миланов
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
Nyordanov
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: ср дек 01, 2021 6:49 pm

Re: Къде да е разположена камината??

Мнение от Nyordanov » ср дек 08, 2021 5:07 pm

Благодаря за полезната информация! Опасенията ми за колекторните групи+кутии са дали е ОК да са под нивото на камината! Идеята ми е да пусна двете (вход/изход) тръби в мъзето и там да налична колектори помпа и т.н. Като съм предвидил място и възможност за източване. Но така камината остава в горната част и ме притеснява при една отворена система дали добре ще сработва!!

Потребителски аватар
tmilanov
напреднал
Мнения: 746
Регистриран: съб ное 24, 2012 12:17 pm

Re: Къде да е разположена камината??

Мнение от tmilanov » ср дек 08, 2021 7:14 pm

Не би трябвало да има никакъв проблем, защото на инсталацията (на връщащата вода) трябва да има монтирана циркулационна помпа, която върти водата непрекъснато. Самата отоплителна система е един затворен кръг в който се върти една и съща вода за отопление.
В и К ремонти 0898370236 :D :\:D/:

Потребителски аватар
Мартин Кръстев
начинаещ
Мнения: 10
Регистриран: пон окт 03, 2022 12:23 pm

Re: Къде да е разположена камината??

Мнение от Мартин Кръстев » съб окт 15, 2022 1:44 pm

Според мен ще е най-добре в всекидневната. Там ще е най-удобно и ще отоплява достатъчно навсякъде.

Потребителски аватар
syncho
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: пон май 13, 2024 4:58 pm

Re: Къде да е разположена камината??

Мнение от syncho » пон май 13, 2024 5:24 pm

Здравейте, предполагам, че най-вероятно вече сте я сложили, но в случай, че по някаква причина сте се забавили и още не сте, ви съветва да я сложите във всекидневната поради няколко причини. Първата и може би една от най-важните е, че там ще прекарвате повечето от времето. Другата е, че помещението, където има горене на кислород не е добра идея да е спалнята. Изключително важно е да осигурите и свеж въздух за горивния процес. Там, където ви е коминът във всекидневната можете лесно да избиете отвор навън, за да може да взима свеж въздух за горивния процес, без да усещате "духане".

Относно отворената инсталация, не би трябвало да има проблем колекторът да е под камината. Има модели камини на дърва с водна риза като тези например ( https://www.multiterm.org/shop/category/kamini-i-pechki-na-drva-39 ), които са с така наречената предпазна серпентина. Това е реално серпентина във водната риза, през която, чрез специален клапан по температура, се пропуска студена вода от водопроводната инсталация при достигане на 90С температура във водната риза. Загрятата вода от тази серпентина трябва да се изхвърли като отпадна. По този начин се предотвратява прегряването на камината.

Отговори