Схеми на свързване на ел. бойлер

Осветителни тела,инсталации,идеи
Потребителски аватар
dimitarp
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: нед яну 06, 2008 8:24 pm

Схеми на свързване на ел. бойлер

Мнение от dimitarp » пон мар 02, 2009 11:49 pm

Здравейте, ако някой е изпълнил схема на свързване на помощен контактор за управление на терморегулатора на бойлер, моля да сподели има ли ефект и недостатаци на работата? Благодаря Ви!
ddddimi

Потребителски аватар
vavas
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: съб дек 27, 2008 1:27 pm

Мнение от vavas » чет мар 12, 2009 7:41 pm

Ефект има,пази терморегулатора от големия ток,който той комутира.Като сложиш контактор,през терморегулатора ще минава само тока от бобината на контактора,който е много малък.Но има един съществен проблем,какъв ти е боилера,ако е с терморегулатор закачен направо на реотана,не можеш да му слажиш контактор.Кръгъл ли ти е терморегулатора,захванат с щипки направо на реотана,ако не е такъв ще стане.Имаш ли някаква представа какво има под капака на бойлера и знаеш ли кое за какво служи и как се връзва в схемата,защото,ако е не,си намери майстор,че бойлера е бомба със закъснител,направо отиваш в комшиите на гости,барабар с него и стената.Отвържи всички кабели под капака на бойлера,без тези които отиват от ключа за степените на реотана,те са три и не ги пипай тях.Прекараи захранващия кабел на бойлера през кантактите на контактора и след това захрани степенния ключ на клемите с букви Р, и те са две.Съветвам те да прекараш фазата през термозащитата преди контактора,а не само оперативната верига за да може,ако залепне контактора,термозащитата да прекъсне захранването на бойлера.После вземаш фазата и е прекарваш през терморегулатора и ако искаш през княкакъв ключ и отива на бобината на контактора.Нулата си е връзваш направо на другия край на бобината.Задължително го занули и то,преди контактора.В общи линии е това,но,пак ти казвам,ако не си го правил,по-добре си извикаи майстор.Бойлера не е мястото на което межеш да си пробваш знанията по електротехника.Късмет в монтажа и много внимавай,проверявай дали е спрян тока.

Потребителски аватар
dimitarp
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: нед яну 06, 2008 8:24 pm

Мнение от dimitarp » пет мар 13, 2009 9:21 pm

vavas благодаря ти за изчерпателния отговор.терморегулатора ми е кръгъл и се вклучва направо в нагревателя.защо за такъв модел не става контактор.един от недостатъците бил че като сработи контактора бръмчи докато загрее бойлера та за това се замислям дали да го монтирам
ddddimi

Потребителски аватар
vavas
начинаещ
Мнения: 3
Регистриран: съб дек 27, 2008 1:27 pm

Схема на свързване на бойлер

Мнение от vavas » нед мар 15, 2009 6:43 pm

Здравей.Този терморегулатор е конструиран така,че захранването на бойлера влиза направо в него и вътре са и термозащитата и терморегулатора,а и изводите за сигналната лампа.Няма как да отделиш захранването на бойлера, с големия ток,от контактите на терморегулатора,както ти казах,по конструктивни причини.Идеята на контактора е той да прекъсва силовата верига,от реотаните,а терморегулатора,само тока от бобината на контактора,който е много пъти по-малък от тока на нагревателя.Така зе запазват контактите на терморегулатора и се удължава живота му.НО,при теб това не може да стане.Иначе,проблема не е в бученето на контактора,новите контактори не бучат,но за какво ти е този контактор?Аз съм си сложил контактор,който се командва от часовника на електромера и не позволява включването на бойлера на дневна тарифа. И моя бойлер е с кръгъл терморегулатор,аз не ги харесвам много,но новите бойлери всички са с кръгъл.Това е причината аз да не си сложа контактор под капака на бойлера.По принцип,можеш да си сложиш контактор,но той няма да ти пази терморегулатора и ще работи винаги щом имаш захранване на бойлера,без значение дали той е загрял или в момента нагрява,Няма кой да го изключи,освен ти.Успеш в монтажа и се пази от тока.

Потребителски аватар
Патрик
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: чет апр 02, 2009 12:46 pm

Въпрос

Мнение от Патрик » чет апр 02, 2009 1:11 pm

Здравейте.Решил съм да напрявя така,че бойлера ми да се вкючва само на нощна тарифа(примерно от 4 до 6ч.).За целта съм решил да си купя едно апартаментно табло с шинка вътре(примерно ТАП2) и вътре да сложа един контактор, като съм се спрял на този - CHINT NCH8–20/2P – 20A(http://www.cablecommerce.bg/bg/allproducts.php?catid=34).Това табълце ще го сложа извън банята на мястото на сегашния ми ключ.Отделно извън таблото ще имам един контакт ,в който ще вкюча едно реленце за време,което имам(http://www.mikimak.com/?function=detail&id=3389) и от неговия контакт с едно елегантно щепсълче ще трябва да захраня оперативната верига на контактора.Силовата верига ще бъде прекъсната през контактора на контактите А и А1.И така хватката трябва да се получи.Въпросът ми обаче е следния:Ясно ми е как да свържа фазата,която ще отива към бойлера,но от нарисуваната схема на самия контактор не ми е много ясно на кои от 4-те клеми трябва да вържа фазата и нулата който идват от времевото реле?

Потребителски аватар
mvm21
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: ср апр 29, 2009 9:01 am

Мнение от mvm21 » ср апр 29, 2009 9:06 am

не си купувай такъв контактор,от опита ми на инсталтор съм виждал че не са надеждни,CHINT си купи единствено ако не го слагаш у вас.контакторите бръмчат от време на време.значи взимаш фазата от релето закачаш я на А1 или А2(това са крайщата на бобинката на контактора който трябва да ти е 220 волта),другия край го вързваш за нулата.По този начин си готов със комутацията.на силовата част на контактора закачаш фазата,ако си вземеш 2P контактор можеш да прекараш и нулата за по голяма сигурност

Потребителски аватар
Патрик
начинаещ
Мнения: 2
Регистриран: чет апр 02, 2009 12:46 pm

късно :-))

Мнение от Патрик » ср апр 29, 2009 9:01 pm

Вече от един месец си го купих и си действа нормално.Събрах в едно табълце тип "ТАП 6" контактора,часовника,едно триполюсно ключе и няколко клемички.Всичко т'ва го вкопах в стената на мястото на бойлерното ми табло и вече забравих к'во е дневна електроенергия(относно бойлера поне).
Благодаря ти много за отговора ,но засега поне моето мнение за ЧИНТ-а е много положително.Работи безотказно и е доста тих.Разбира се един месец не е критерий за качество,така че бих решил дали е качествен или не след поне година!
Изображение

Изображение

Потребителски аватар
mil10
начинаещ
Мнения: 30
Регистриран: пон май 11, 2009 11:25 am

Мнение от mil10 » пон май 11, 2009 12:02 pm

По добре ще изглежда ако вместо това ЦеКа използваш обикновен ключ за осветление, така няма да отваряш всеки път таблото когато искаш да включиш бойлера през деня и таблото може да ти е на по-високо място извън обсега на малки деца например.

Потребителски аватар
ganev
начинаещ
Мнения: 12
Регистриран: съб фев 27, 2010 11:21 pm

за бойлера

Мнение от ganev » чет мар 03, 2011 10:54 pm

много ме заинтригува това свързване колега,ако може да ми разясните по точно кое как трябва да се свърже ще сам много благодарен

Отговори