шпакловане

Изравняване, изолиране, грундиране, шпакловане, измазване, боядисване, декорации

Потребителски аватар
haspel
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: ср юни 04, 2008 5:18 pm

шпакловане

Мнение от haspel » ср юни 04, 2008 5:32 pm

трябва ли преди шпакловане на стени боядисани с латекс да се грундират и ако трябвя какъв да е грунда

Потребителски аватар
Златко
любител
Мнения: 56
Регистриран: вт май 06, 2008 10:03 am

Re: шпакловане

Мнение от Златко » ср юни 04, 2008 7:11 pm

трябва да пробваш дали е здрава основата,акое здрава грундирай с боро контакт

Потребителски аватар
maistor Slavi
специалист
Мнения: 38
Регистриран: съб май 10, 2008 9:52 am

Мнение от maistor Slavi » чет юни 05, 2008 10:26 am

Преди шпакловане винеги е добре да се грундира с дълбокопроникващ грунд за по-добро сцепление между основите.Преди време имах един проблем с шпакловането на една панелка с гипс. След като беше грундирана проблема изчезна.

Потребителски аватар
biri4kata1967
любител
Мнения: 134
Регистриран: пон май 26, 2008 3:04 pm

Мнение от biri4kata1967 » чет юни 05, 2008 6:54 pm

Здравейте ! Изкам само да обърна внимание на haspel като си взима грунд да внимава защото някои имат изрично условие да не се полагат върху непопиващи повърхности!!! Със какъв материал си решил да шпакловаш ?и стените със латекса какви са гладки или не?Като питаш давай повече информация!!! Според мен в зависимост от това каква ти е основата и материала може да минеш и без грунд!

Потребителски аватар
tassel
начинаещ
Мнения: 43
Регистриран: пон яну 07, 2008 12:49 pm

Мнение от tassel » пет юни 13, 2008 8:12 pm

Ако погледнеш по-надолу форума, ще видиш, че има такава тема "Шпакловка върху латекс", която отворих преди няколко месеца. Аз имах същия проблем - боядисани с латекс стени направо върху мазилката. Получих най-разнопосочни мнения, но в крайна сметка постъпих по-следния начин : Грундирах с дълбокопроникващ грунд на Боро в съотношение 1:3 (или 1:4), след това две ръце шпакловка с най-обикновен унифор и накрая сатен. Получи се перфектно и за сега няма проблеми. Предстои ми боядисване и т.н.
Дано да ти помогна с тази информация от първа ръка и моя съвсем пресен пример! :D

Потребителски аватар
Busted
начинаещ
Мнения: 6
Регистриран: съб авг 16, 2008 1:47 am

Мнение от Busted » съб авг 16, 2008 1:56 am

Положението е такова:
шпакловах стените с гипсова шпакловка - положих грунд преди това, дори слагах част от него в шпакловката както и прибавях малкоеластификатор заради влагата. стените са ок /поне за сега/
Тавана го шпакловах без да слагам грунд и еластификатор в мазилката. Тази вечер го ошкурих и реших, че е време да го замажа с латекс - да ама не! попива като гъба и на пук на всичко се разкисна за отрицателно време като току - що шпакловано. Като видях проблема сложих грунд, но не виждам абсолютно никаква разлика изразена в ефект. Кажете ми защо става така и какво е разрешението на проблема? ...нямате си и на идея колко ме яде отвътре тоя таван - взе ми здравето - така че ще се радвам на бърз и конструктивен отговор ....
а и още един въпрос - от мазилки не разбирам, но вслучая тази гипсова шпакловка нещо изобщо не ми харесва - какви други варианти има за да шпакловам другата стая с нещо по - читаво -

Потребителски аватар
rumen_iankov
напреднал
Мнения: 264
Регистриран: пон дек 24, 2007 11:42 am

Мнение от rumen_iankov » съб авг 16, 2008 8:53 am

Като боядисваш тавана колко време чакаш да изсъхне латекса .

Потребителски аватар
Busted
начинаещ
Мнения: 6
Регистриран: съб авг 16, 2008 1:47 am

Мнение от Busted » съб авг 16, 2008 11:41 am

ама това е още на 1то нанасяне - 2ри път с латекса се отказах да мимна шупва - размеква се и можеш да моделираш съвсем спокойно мазилката на мново - еВСДа отбележа, че това става на места, които са доста големи, но не и на 100% цлата мазилка

Потребителски аватар
tassel
начинаещ
Мнения: 43
Регистриран: пон яну 07, 2008 12:49 pm

Мнение от tassel » съб авг 16, 2008 3:36 pm

А грундира ли преди да нанесеш латекса? Да не си го разредил много с вода? Достатъчно добре ли изсъхна шпакловката преди да боядисаш?

Потребителски аватар
Busted
начинаещ
Мнения: 6
Регистриран: съб авг 16, 2008 1:47 am

Мнение от Busted » съб авг 16, 2008 7:45 pm

м да, грундирах, тази вечер ще видя при втория опит дали ще го има същия проблем. Иначе от самото шпакловане до нанасянето на латекса минаха 2 дни - незнам малко ли е много ли е - според мен съвсем нормално

Потребителски аватар
biri4kata1967
любител
Мнения: 134
Регистриран: пон май 26, 2008 3:04 pm

Мнение от biri4kata1967 » нед авг 17, 2008 3:05 am

Здравей колега ! Я кажи първо със какъв гипс си шпакловал и върху каква основа ???По принцип основата за шпакловане определя и материала но с уговорката че всичко е по преценка на майстора !!Също така не е желателно да се добавят примеси в гипса дори и когато има видим ефект от това защото това може да ти изиграе лоша шега в последствие !!Колко "ръце" си шпакловал въпросната стая ? Кажи каква основа имаш в другата стая за да изберем по добър вариант ???

Потребителски аватар
Busted
начинаещ
Мнения: 6
Регистриран: съб авг 16, 2008 1:47 am

Мнение от Busted » вт авг 19, 2008 8:09 pm

Случаят е такъв, че с тази къща се сдобих наскоро - т.е изобщо нямам и ни най - малка идея с какво е мзана където и да е било.
Тавана специално беше така измазан, че стоеше на вълни и беше някакъв кошмар докато правих опити да го заравня...да не говорим колко бяха и бабунчести стените, които при шпакловането също успях да докарам до доста прилично състояние. Всичко преди да бъде шпакловано беше ошкурено след това грундирано.
С тавана успях да се справя едва днес - нанесах гипс сатен - стана гладък и равен - много добър резултат дори така като гледам не се налага шкурене. Стените много се чудя дали изобщо да им минавам 1 ръка сатен, защото при тях постигнах добри резултати - т.е гладка повърхност.
Гипсовата шпакловка е на Бул Кол, а финната гипсова шпакловка е на Джи би си или нещо такова - неуспявам да го разгадая този шрифт та може и да греша името.
Този път слагах в мазилката на тавана грунд. Изпозвам деко строителен.
Предполагам, че примесите като нищо могат да изиграят лоша шега, но ефекта който постигнах за в момента е това което търсех - етажа е приземен и половината е под нивото на земята. Това ниво 2 от стените бяха в изключително количество плесен. Стените бяха "запечатани" със стари мебели и изглежда предишните собственици не са му обръщали никакво внимание та се е размножавал на воля. Естествено преди да се шпаклова го почистих до колкото беше възможно. Дори на едната стена падна мазилката - тогава успях да видя, че стената е замазана с пясък, който се ронеше и от него макар, че го чистех все проникваше някаква бяла плесен, която всеки ден ибиваше на ново и ново а стената беше суха. - това място го почистих грундирах и затворих с циментова шпакловка . Реално майстора съм си аз. Реших да се измъча с тези 2 стаи на приземния етаж аз - хем за да видя отдава ли ми се и защото не са толкова приоритетни. Резултата като цяло много ми харесва, защото стените се изравниха, станаха гладки, но точно това че се чудя има ли смисъл да минавам с финната шпакловка. Реално зимата ще си покаже до колко успешни са тия бъркочи и експерименти върху стените хахахахха. да се надявам, че резултата няма да е плачевен. Също се чудя дали да останат така за зимата или да си ги измажа с латекс..пък като ще избива плесен тя ще си избие с или без латекс.
май май ще трябва да направим един раздел "сдобих се с нова стара къща - ремонти от А до Я"
сега следва подмяна на врати и каси и полагане на теракот. Преди теракота трябва да се заравни предполагам с цимент, че и тук този, който го е правил явно е мазал с краката си - или се е опитал да направи всичко да е в унисон - стил 2 бала морско вълнение.
уу много писах...та сега - тавана стана екстра, стените да ги минавам ли и тя с тази финна шпакловка и да слагам ли латекс? Естествено преди латекса ще грундирам - каса белла е латекса /за тавана/, на който пише че е желателен грунда, който употребявам та тук няма да имам несъвместимост на материалите. Вече стените освен че ще са в някакъв цвят ще избирам латекс подходящ за помещения с влага.
Последна промяна от Busted на вт авг 19, 2008 8:21 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Busted
начинаещ
Мнения: 6
Регистриран: съб авг 16, 2008 1:47 am

Мнение от Busted » вт авг 19, 2008 8:18 pm

biri4kata1967 написа:!Колко "ръце" си шпакловал въпросната стая ? Кажи каква основа имаш в другата стая за да изберем по добър вариант ???
мисля да бяха 2 тогава когато срещнах пробема, ама знам ли вече - изтървах му бройката хахах
другата стая мисля ще ми поднесе изненади и там... тавана ми изглежда да е шпаклован - къде къде по - равен е и си мисля, че ще мине само с финната шпакловка...но стените незнам - има тапети върху тях. Свалих няколко за да видя какво е отдолу - има мазилка, но не ми изглежда да е шпакловка - твърде грубо е. т. е ще се шпаклова...ама поне е наполовината на тази стая, с която се измъчих така там няма такава влага, но пак ми се струва, че на малки местенца нещо мухлесто се прокрадва.

а на тази 3т стая, на която твана е така гладък вече го разгадах - минат е с финна шпакловка, но явносе е покрила с пепел та така сивее.

еми кажи речи уж накратко това са ми болежките около шпакловането - давайте идеи пък да видим на практика какво ще излезе...

а още нещо - стените на едната стая някога са били външи имат нещо като мозайка. чудя се дали да не ги измажа вместо с латекс с минерална мазилка - тук няма влага и стаята е предвидена да бъде кухня с малка трапезария

Потребителски аватар
tassel
начинаещ
Мнения: 43
Регистриран: пон яну 07, 2008 12:49 pm

Мнение от tassel » чет авг 21, 2008 3:50 pm

Колега ти хубаво си почнал да правиш ремонта вътре, обаче има нещо много важно, което трябва да направиш. Щом първия ти етаж е приземен и половината е под нивото на земята, трябва да изкопаеш околовръст на къщата до нивото на пода и да сложиш изолация, защото иначе няма да спреш влагата по никакъв начин. Е, освен, ако не е направено вече. А иначе сатен може да слагаш, а може и да не слагаш, както искаш.

Потребителски аватар
Busted
начинаещ
Мнения: 6
Регистриран: съб авг 16, 2008 1:47 am

Мнение от Busted » съб авг 30, 2008 11:32 pm

Мисля,че мазилката е била доста разредена..Прехвърлих се в съседната стая - там шпакловах 1 ръка по - гъста гипсова шпакловка и 1 финна. Стана бързо, лесно и доста добре - лесно се поизравниха стените и стана гладко. Ще видим дали ще го има съшия проблем като нанасям латекса - мисля, че не.

Обаче се сблъсках с още по - велика неприятност плод на недодялан гений - в стаичката имаше тапети - започнах да ги махам и на практика мазилката или шпакловката и аз незнам как да го нарека това чудо падна от пода до тавана заедно с тапетите и то без да ги мокря. Бяха се оформ,или нешо като въздушни кухини между стената и мазилката и не беше никак трудно да падне. Под мазилката има нешо което според мен прилича на вар сложена върху замазката на тухлата. Някъде четох из форума, че не е добре да се слага сива циментова замазка върху вар - явно тук така са направили. Опитах да ощкуря стената обаче не ми се получи. Питам се ако я шпакловам с бяла циментова замазка след като грундирам повърхността дали след време няма да падне по съшия начин? Мислех си и за гипсокартон, но ако е на рамки ше отнеме от пространството на малката и без друго стая, за лепенето не прочетох предпочитания. Остава си варианта май циментова шпакловка

А по повод влагата разбрах откъде идва. Около къщата е излят бетон около 50 см широчина след това има улей дълбок около 50 см който би следвало да отвежда водата - изобшо се чудя защо са го правили. Покрай тези стени където минава избива влагата. Онзи ден мих колата в близост до улея и попадна вода. Вечерта забелязах едно мокро петно на стената и дори пода там където мих колата. Значи за да се отърва от влагата ще го запълня с бетон като оставя едва 10 максимум 16 см които все пак да отвеждат водата. Така на практика стената ще е защитена.

Ако ще трябва да изолирам външно от нивото на пода на стаята това означава че трябва да изкъртя над 50 см бетон - тц - няма как да стане

Отговори