Помогнете-панел, мухъл, дограма, изолация-какво и как?

Изравняване, изолиране, грундиране, шпакловане, измазване, боядисване, декорации

Потребителски аватар
Nel
начинаещ
Мнения: 7
Регистриран: пон сеп 29, 2008 2:23 pm

Помогнете-панел, мухъл, дограма, изолация-какво и как?

Мнение от Nel » пон окт 20, 2008 2:18 pm

Здравейте!
Живеем в панелен блок, в София, югоизточно изложение.
Проблемът е, че в блока ни все повече намалява отоплението, съседите слагат дограми, топлоизолация и спират парното. Някои махнаха комините в кухните, и вече няма възможност за вентилация от там. По всяка вероятност ще останем без парно тази зима. Като резултат от тези неща се появи повсеместно мухъл! Дори тези, които правят основен ремонт и затварят тераса с дограма и изолация - 2-3 месеца по-късно вече са се снабдили с плесен.

При нас почти цялата външна стена на кухнята е с мухъл. През зимата като готвя, въпреки, че открехвам прозореца, тече вода - по прозореца и по стените, които са с латекс. Мисля, че донякъде това е причината латекса да се напука и лющи ( полаган е в продължение на 18 години от нас, като преди това измихме добре старата боя и запечатахме с безир).

На фаза спорове какво и как сме със съпруга ми. Както и борба със стария латекс... Поне установих, че по-лесно се сваля с пара, купих парочистачка и в момента се боря. Боря се сама, защото това е

спор № 1 - дали трябва да махнем латекса само на местата, където се е нацепил и пада сам, или навсякъде. Аз мисля да го свалям навсякъде, защото отдолу се оказва, че има микропукнатини и е навлизала влага - виждам вадички по панела.На места откривам отдолу върху панела петънца мухъл - особено по ъглите. А отгоре изглежда здрав бял латекс. Вече не зная как да постъпим и да се преборим. Често съм мила стените с концентрирана белина, но само с белина явно не става - не прониква под латекса.

Като сваля латекса на места по панела има някаква вероятно фабрична шпакловка с бежево-сивкав цвят, която направо се мие – по зле е от гипса, с който ние сме шпакловали на места. Някой ми каза, че това вероятно е талк, с който са шпакловани панелите. Трябва ли и това да изстържа и измия, защото ми изглежда доста нестабилна шпакловка.

Много съм му се ядосала на латекса в кухнята. Затова искам да боядисам с вар, защото тя пречи на мухъла да се развива. Изгаря го. Освен това "гълта" влагата и по стените не се стичат вадички. Така е в къщата на родителите ми. Кухнята е много малка и студена (миналата зима имаше температури -4 ), но няма мухъл и не се стича вода по стените при готвене. Давам си сметка, че така е в къщите, но не зная дали това ще важи и при панелите.
Искам да боядисам с вар, но ме е страх, защото разни майстори, с които съм говорила казват, че после никаква друга мазилка не лепнела върху варта. А ако се измие до основа , пак ли не лепи ? На около 5 кв.см. намазах леко с вар и установих, че не се измива докрай, остава фин слой върху панела. Ще може ли ако се измие варта (до степен, до която е възможно) да се залепи отгоре вътрешна изолация или друга боя, ако опитът ми се окаже неуспешен? Това ме притеснява. Най-лесно е да се развъртя с четката и варта :) Но после ?
Четох за разни термо-бои - термошпил, но и това в крайна сметка се оказа, че е вид латекс и не мога да си представя как хем латекс, хем "паропропусклив"- "диша" (така обявяват на сайта). С такава боя стената ставала топла и нямало конденз. Вярно ли е ? http://www.utilitiesbulgaria.com/thermoshield.htm

Спор №2 е каква дограма и как - на коя фирма, колко камери, обков, колко и какви стъкла. Съпругът ми иска 2 обикновени стъкла (едното да е по-дебело от другото, ама кое е отвън и кое отвътре, не знаеме) , но аз не виждам разлика с досегашния прозорец, който е стар, с добре поддържана дървена дограма. Площта на стъклата и тяхната топлоизолация на практика ще е същата, както е в момента и ще кондензира влага. А с три обикновени стъкла ще се постигне ли решаване на проблема с конденза и много ли ще се оскъпи?
Четох, че трябвало да има отводи за парата и такива за водата, но не зная какво е това. http://www.dograma.bg/index.php?&m=2&sm=&id=10&p%5Bf%5D=&p%5Bs%5D=&p%5Ba%5D=10&p%5Bc%5D=8
Ако може и коментар за дограмите на Вайспрофил :)

Спор №3 - каква изолация. Фибран или стиропор, или нещо друго за външна изолация? За каменна вата не смея да мисля, защото била много скъпа. Трябва ли да е плътно залепена, или да има междина? Фирми, поставящи изолации.
Идеята ми е да сложим сега някаква вътрешна изолация, а през пролетта - и външна (май само с външна не е достатъчно, стената трябва да е топла и отвътре, за да няма влага). Дали това ще реши проблемите с мухъла ?! И каква да бъде вътрешната, ако слагаме?
Тъй като зимата наближи, мисля си, че е по-добре сега да направим кухнята само отвътре (с някаква по-тънка изолация), а да оставим дограмата и външната изолация за пролетта. Или да сложим и дограмата сега ? Как е правилно да се постъпи - първо да се сложи дограмата и после външна изолация или обратното?

Всичко това ще правим със заем, затова търсим оптималния вариант между качество и цена, за да решим проблема с мухъла и конденза и с топлоизолацията.

Моля, предлгайте решения за справяне с тези проблеми и .... не забравяйте, че обяснявате на жена :wink: - бъдете подробни !
Благодаря предварително на всички отзовали се на молбата ми за помощ !

Потребителски аватар
yurig
начинаещ
Мнения: 37
Регистриран: ср юни 25, 2008 11:33 am

Мнение от yurig » пон окт 20, 2008 7:08 pm

За дограмата ти писах в съседния форум.А сега за изолацията: Проблема е трудно решим с малко разходи така че ако сега ще правите само вътрешна изолация най-доброто според мен е гипсокартон и вата в комбинация с пароропускливо фолио.А за отвън запомни НИКОГА АМА НИКОГА ФИБРАН - САМО СТИРОПОР.
Последна промяна от yurig на вт окт 21, 2008 9:20 am, променено общо 2 пъти.
Разочарованието от лошото качество остава дълго след удоволствието от ниската цена..

Изображение

Потребителски аватар
Nel
начинаещ
Мнения: 7
Регистриран: пон сеп 29, 2008 2:23 pm

Мнение от Nel » пон окт 20, 2008 7:39 pm

Моля, обясни защо не фибран, а стиропор - за стиропора казват, че след време се разпрашава и също при замръзване.

За фолиото казваш пароНЕпропускливо фолио, но във форума прочетох този пост от Trockenbauer: "След полагането на ватата задължително се полага ПАРОПРОПУСКЛИВО ФОЛИО за да може стената да "диша" и да не се получава кондензат и респективно мухъл" http://www.misiamoiatdom.com/forum/viewtopic.php?t=241

Мислех за по-тънък пласт вътрешна изолация, защото с гипсокартон май дебеличка става стената, а кухнята е малка и без това ми липсва площ.
Благодаря :)

Потребителски аватар
Nel
начинаещ
Мнения: 7
Регистриран: пон сеп 29, 2008 2:23 pm

Мнение от Nel » пон окт 20, 2008 7:41 pm

А и казах ОПТИМАЛЕН вариант между качество и цена, а не малко разходи. Просто не можем да си позволим суперлуксозни и скъпи изпълнения.

Потребителски аватар
bakoi
начинаещ
Мнения: 42
Регистриран: ср окт 15, 2008 12:02 pm

Мнение от bakoi » вт окт 21, 2008 2:35 am

ще ти кажа за мухала. Вуйчото си купи гарсониера стената на хола е северна за какъв мухал става въпрос синямаш на идея. и той така като теб с малко средства но сдобър ефект. накарахго да събори старата шпакловка до панел чука два дена на хората на главите но я събори всичката шпакловка.след това с един приятел му налепихме стиропор 4 см мрежа, шпакловка с гранитокол и после отгоре гипсова шпакловка. сега няма мухал няма нищо.
значи стените трябва да ДИШАТ това е нетрябва да ги запечатвате затова става така
и за варта няма да е миеш има вароциментов грунд за тази цел мажеш и полагаш каквото искаш ако ще и плочки пак става
вече има всичко но трябва да знаеш кое и как да ползваш.
а за дограмата аз съм със вивапласт и съм доволен тази дето казваш вейс профил баща ми е решил да ги бие (направиха му терасата и си оставиха ръцете май) незнам защо :mhihi:
имам много интересни идеи

Потребителски аватар
tyson
любител
Мнения: 50
Регистриран: вт фев 19, 2008 12:02 pm

Мнение от tyson » вт окт 21, 2008 3:25 pm

За конденза който се получава при готвене и т.н. задължително трябва да сложиш някаква аспирация. Намери някакво решение на проблема с разрушените комини от съседи ::-k: Изкарай на вън изхода на аспиратора :wink:
Според мен с поставянето на нова дограма ще се увеличи още повече проблемът с конденза 8) Но вече има системи за дограми които решават този проблем ::-k: За жалост немога да ви насоча конкретно към такава система :( В този форум бях чел някаде за такава система :roll:
Това е което мога да ви посъветвам. Успех с решаването на проблема ;)

Потребителски аватар
vasko35
начинаещ
Мнения: 10
Регистриран: ср апр 08, 2009 3:43 pm

Мнение от vasko35 » съб апр 11, 2009 3:04 pm

tyson е прав: трябва да има някаква вентилация. Не се страхувай, че това ще намали температурата в дома ти. Външната изолация не е излишна, особено при панелните блокове. Майка ми имаше проблем с балкона - там готви. Освен абсорбатора сложих един обикновен вентилатор /не на ток/. Тя не иска да отваря прозореца през зимата, защото й духа във врата и се схваща. Затова купих един клапан с датчик за влага - монтирах го на отваряемото крило, и така осигурих приток на въздух. Стана перфектно - няма влага, няма конденз.

Отговори