ДТЗ за трифазен бойлер, има ли такива?

Осветителни тела,инсталации,идеи
Потребителски аватар
Brad Mehldau
начинаещ
Мнения: 1
Регистриран: ср дек 20, 2017 12:48 pm

ДТЗ за трифазен бойлер, има ли такива?

Мнение от Brad Mehldau » ср дек 20, 2017 1:00 pm

Имам инсталиран и работещ трифазен проточен бойлер. Той е със стандартен трифазен бушон, не е с ДТЗ. В момента от петте кабела отиващи в бойлера са свързани само трите фази и масата. Нулата не е свързана, защото принципът на работа на този бойлер, доколкото разбирам, е с междуфазовите потенциали, а не между фаза и нула както при монофазните консуматори. Не съм електротехник и не разбирам много от тези неща, но доколкото четох ДТЗ работи на принципа да сравнява разликата между фазата и нулата и ако има диференциална разлика се изключва. При това положение не виждам как би се свързал моят бойлер към ДТЗ защото не би работил, тъй като нулата не се ползва? Или пропускам нещо? Имате ли опит с такива бойлери и как се ползват с ДТЗ? Има ли специални ДТЗ за такива случаи? Може би бойлерът има някакъв превключвател за смяна на режимите, дали да ползва междуфазови разлики или да ползва стандартния режим фаза-нула? Спомням си, че техниците ме питаха при инсталацията дали имам ДТЗ, от което ако правилно помня зависело дали ще ползват нулевия кабел или масата, за да го свържат към корпуса, но това не ми се вижда логично, а може и да не съм ги разбрал правилно.

Отговори