Мисия Моят Дом
Мисия Моят Дом
Да Знаеш Как
Направено в България
Начало
Най-нови
Най-гледани
Баня
Кухня
Тераса
Стени
Мухъл
Външни стени
Декоративни мазилки
Тухли
Вътрешни стени
Сухо строителство
Мазилки
Шпакловки
Боядисване
Тапети
Под
Паркет
Лепене на плочки
Подова замазка
Саморазливна замазка
Сух под
Настилки
Первази
Таван
Окачен таван
Изолация
Външна изолация
Топлоизолация
Шумоизолация
Дограма
Хидроизолация
Вътрешна изолация
Покрив
Керемиди
Покривни прозорци
Улуци
Подпокривно пространство
Инсталации
Водопровод
Канализация
Електрическа инсталация
СОТ
Осветление
Отопление
Обзавеждане
Обзавеждане за кухня
Обзавеждане за баня
Врати
Гардероби
Огледало
Параван за баня
Продукти и системи
Филми Fibran
Филми Wienerberger
Филми Bobild
Филми Henkel
Филми Марисан
Филми Mapei
Интересно
Инструменти
Ръжда
За дома
Как се прави
Статии
МИСИЯ в услуга на Майстора
Сподели с Мисия Моят Дом
Направи си сам
Предавания
Предавания 2020
Предавания 2019
Предавания 2018
Предавания 2017
Предавания 2016
Предавания 2015
Предавания 2013
Предавания 2012
Предавания 2011
Предавания 2010
Предавания 2009
Предавания 2008
Предавания 2007
Предавания 2021
Форум
Контакти
За реклама
Общи условия
Политика за бисквитки
Хостинг от SuperHosting.BG
© Copyright 2021 Point Group

Плосък покрив с каменна вата

Покрив Предавания Предавания 2021

Плоският покрив е популярен избор за гаражи, къщи, разширения, пристройки, индустриални обекти и много други видове сгради. 
Едни от най-популярните плоски покриви у нас са покривите на панелните блокове.
Почти всички високи сгради имат плоски покриви, където се разполагат част от техническите съоръжения.
Някои плоски покриви са превърнати в зелени градини.

Има няколко вида плоски покриви.
Необитаемите покриви, каквито са например тези на познатите ни панелни блокове обикновено са покрити с чакъл. Задачата на малките камъчета е да тежат. Така те не позволяват на долните слоеве да се деформират.

Обитаемите плоски покриви са разположени в повечето случаи над жилищни площи. Те всъщност са една голяма тераса с красива гледка. Тяхното натоварване не е особено голямо и системата за изолация може да бъде изпълнена и с  екструдиран полистирен.

И едно модерно решение на обитаемите покриви, което набира все по-широка популярност са зелените покриви. 
Зелените покриви в градовете подобряват звукоизолацията на сградите и удължават живота на хидроизолацията, предпазвайки материалите от прякото въздействие на атмосферните явления. Освен това задържат градския прах. 
Все по-често срещаме зелените покриви върху подземни гаражи. Така пространството над гаражите е превърнато в детски площадки и градинки.


Когато говорим за покрива, който е изложен на всякакви атмосферни влияния - слънчева светлина и топлина, температурни колебания, вода и сняг, материалите и начина на изграждане трябва да бъдат такива, че конструкцията да издържа дълго на циклично повтарящите се атмосферни заплахи.
За покривите важи максимата, че това което трябва да издържи дълго, трябва да е добре защитено. Особено когато инвестицията е голяма, като при промишлените сгради например.


Представете си огромните покриви на логистични центрове, летища, производствени сгради. Тук трябва да се вземе решение, което наистина да е икономически изгодно и обосновано.
В повечето случаи системата за изграждане на плоски покриви с големи размери  включва пароизолационна мембрана, топлоизолационен материал и хидроизолационна мембрана, положени най-често върху оребрена ламарина, фиксирана към метална конструкция.

Оребрената ламарина е често използван материал за изграждане на основата на плоските покриви. За да се осигури оттичането на водата от покрива, конструкцията върху която се монтира ламарината трябва да има някакъв наклон, но не повече от 7 градуса. Изчислено е, че това е достатъчно, за да не се задържа вода по повърхността на покрива.
Освен това оребрената ламарина е основа, върху която може да се ходи, което улеснява  работа.

Плочите каменна вата са с размери 2х1,20. Доставят се на добре опаковани палета, за да се защитят от намокряне. Знаем, че ватата губи своите изолационни свойства ако е мокра. 
Затова ако случайно се намокри, преди да бъда положена, тя трябва да се изсуши.
Товаренето и разтоварването на продуктите трябва да се извършват внимателно, за да се избегнат повреди както на опаковката, така и на ръбовете на плочите от каменна вата. 


При изграждане на топлоизолационна бариера за студа или топлината, основната грижа е да се елиминира попадането на вода в изолационния материал. Това е особено важно, когато топлоизолационния материал е каменна вата. За да запази своите изолационни качества, ватата трябва да е суха.

За целта отдолу тя се защитава с паронепропусклива мембрана, а отгоре с хидроизолационен слой.
Паронепропускливата мембрана не позволява на водни пари и конденз да достигнат до ватата. Затова тя се полага плътно  директно върху трапецовидната ламарина. 


А алуминиевото фолио отразява топлинното излъчване през лятото. Така през горещите летни месеци, когато слънцето пече силно, алуминиевото фолио се включва в борбата с жегата.


Мембраната се реди от края на покрива към средата и всеки слой  застъпва предишния с поне 10 см и двата се залепват с алуминиева лепенка.

Сега е време за рекламите. След това продължаваме с изолацията на покрива - твърда каменна еднослойна вата за топлоизолация и битумна мембрана за хидроизолация. 


Не знам дали успяхте да изберете кое е най-подходящото хапче за вашите болки, но след рекламите ние продължаваме с по-интересната част.
В зависимост от дебелина, ватата се реди на два или на един слой.

За постигане на оптималната топлоизолация ватата трябва да е с дебелина поне 10 см. Това може да бъде постигнато с два слоя от по 5 см всеки, или с един слой от 10 см каменна вата.
Дебелината на топлоизолационния слой, варира според конкретния случай. За правилното и определяне – посъветвайте се със специалист. - слагаме го ВО
Реденето на два слоя изисква разминаване на фугите, за да се елиминират всякакви възможности за термомостове. 

Това предполага рязане на плочите вата както за първия слой, така и за втория.  

Единият вариант е да се положат 2 слоя каменна вата един върху друг, всеки с дебелина 5см.
При полагане на стандартни плочи каменна вата Фибран на 2 слоя, е препоръчително, хоризонталната или вертикалната фуга да се разминават.
Дебелината на топлоизолационния слой, варира според конкретния случай. За правилното и определяне – посъветвайте се със специалист.


За да се ускори работата, се използва еднослойна вата с дебелина 10 см и L-образно оформени ръбове от всички страни. 

Това застъпване на плочите, благодарение на фабрично направените L-образни ръбове има няколко  предимства.
Първо - реденето на плочите е много по-бързо, защото имаме само един пласт вата.


Вместо 2 слоя каменна вата с разминати фуги, можем да положим един слой плочи с дебелина 10см.

Еднослойното полагане на плочите в комбинация с фабрично направените L-образни ръбове има следните предимства :
Предотвратява топлинните мостове 
Полага се по-бързо 
Осигуряване на еднакво високи якостни характеристики по цялата дебелина на плочата
По-лесна организация на логистиката
Липса на грешки от размяна на горен и долен пласт
При полагането на плочи с L-образно оформени ръбове разминаването на фугите не е от особено значение, защото няма опасност от появата на отворена фуга заради сглобката глъб и зъб на плочите.

Има и едно трето предимство - тренировка за съобразителността на майсторите при реденето на плочите, защото зъба на крайната плоча се изрязва, за да легне плътно до борда на покрива. И преди да се реже, трябва да се мисли. Народът е казал - три пъти мери, веднъж режи.

Задължително е фиксирането на ватата към ламарината с дюбели. Все пак става въпрос за покрив, а поривите на вятъра на покрива понякога са доста силни. Всяка плоча се фиксира към ребрата на ламарината преди да се постави хидроизолациония слой.

За хидроизолационните пластове се използват различни видове мембрани– битумни, PVC и др.
Но за да бъдат на покрива те трябва да отговорят на определени условия. Обикновено хидроизолационните мембрани са с черен цвят. Представете си колко се нагряват горе на покрива през лятото. Те трябва да не се разтичат и деформират от високите температури през лятото. А през зимата да не се напукват от студа. 


Първият слой битумна хидроизолация се разстила върху ватата. 
Там където ще бъде застъпен от горния слой, се фиксира с дюбели. 
Всички снадки и по цялата дължина платната се залепват газопламъчно. 
Битумния материал се разстопява и така двата слоя залепват здраво един за друг. Използването на този метод е възможно  благодарение на пожароустойчивостта на ватата. Никой друг изолационен материал не би издържал на пламъка на газовата горелка.

Работата по полагането на ватата и първия хидроизолационен слой може да върви и паралелно, за да се пести време.

Полагането на двата слоя битумна хидроизолация се разделя от етап на монтаж на отводнителни елементи на покрива. Преди полагане на втория слой се монтират улуците.


Почти за всички строително монтажни работи важи правилото за разминаване на фуги и снадки. Това правило важи и при полагането на втория слой от хидроизолационната мембрана. Разминаването осигурява по-голяма здравина и устойчивост.
Вторият слой  от битумната мембрана е последен и изложен ежедневно на капризите на времето и слънчевите лъчи. Затова при него трябва да е  предвидена допълнителна УВ защита.


За вторият слой хидроизолация е необходима по-голяма устойчивост. Затова той се лепи по цялата площ, а не само при застъпването на пластовете. 

Защитата на хидроизолацията от уврежданията на ултравиолетовите лъчи и температурните промени, които ускоряват стареенето ѝ, е важна част от изграждането на покрива. 
За разлика от първия слой, мембраната полагана като втори слой, има минералната посипка от горната страна. Тя е с по-светъл цвят и повишава устойчивостта и живота на мембраната.

Правилното планиране и изграждането на покрива е единственият начин да се защити сградата от външните фактори. Независимо дали е еднофамилна къща, голяма жилищна сграда, летище, склад или производствено хале.
Покривът се изгражда веднъж. Той не сменя дрехите си през различните сезони като нас. Затова  трябва да бъде изграден  по начин и с материали, които да осигуряват правилното му  функциониране дълги години наред - изложен на слънце, студ и жега. Неговата всесезонна дреха е топлоизолацията добре защитена от хидроизолация.

ПОВЕЧЕ
Вижте още:
Предавания
Предавания 2021 Предавания 2020 Предавания 2007 Предавания 2008 Предавания 2009 Предавания 2010 Предавания 2011 Предавания 2012 Предавания 2013 Предавания 2015 Предавания 2016 Предавания 2017 Предавания 2018 Предавания 2019
Кино Влайкова - благотворителна Мисия
7 K
22:13

Кино Влайкова - благотворителна Мисия

Предавания Предавания 2021

Здравейте, приятели. Днес в Мисия Моят Дом, ще ви разкажем за един малко...

Строежа на нова сграда - материали, проектиране, двор
6.1 K
23:01

Строежа на нова сграда - материали, проектиране, двор

Предавания Предавания 2021

Днес ще ви разкажем за строежа на една многофамилна сграда - основните...

Едноетажна къща в града - проектиране и избор на материали
6.8 K
22:54

Едноетажна къща в града - проектиране и избор на материали

Предавания Предавания 2021

Днес акцент е градската къща. И каква е разликата между край… и...

Модерна къща край града на 2 етажа - избор на материали и системи
9.7 K
22:03

Модерна къща край града на 2 етажа - избор на материали и системи

Предавания Предавания 2021

Ще строим нова модерна къща край града на 2 етажа с усвоено подпокривно...

Къща край морето - средиземноморски стил
6.4 K
20:54

Къща край морето - средиземноморски стил

Предавания Предавания 2021

Това, което най-често човек си представя, при споменаването на...

Шумоизолация на под с тънка мембрана
7 K
2:38

Шумоизолация на под с тънка мембрана

Под Изолация Предавания Шумоизолация Саморазливна замазка Предавания 2021

Когато сте решили да превърнете таванския етаж в обитаемо помещение - било...

Предстенна обшивка и изолация на таванско помещение
6.6 K
7:07

Предстенна обшивка и изолация на таванско помещение

Покрив Предавания Подпокривно пространство Предавания 2021

С добра топлоизолация на покрива със сигурност, сметките за ток или с...

Обръщане на покривен прозорец
6.3 K
2:45

Обръщане на покривен прозорец

Покрив Предавания Покривни прозорци Подпокривно пространство Предавания 2021

Вторият много важен етап е обръщането на прозореца. Препоръчително е...