Живеем в панелен блок, в София, югоизточно изложение.
Проблемът е, че в блока ни все повече намалява отоплението, съседите слагат дограми, топлоизолация и спират парното. Някои махнаха комините в кухните, и вече няма възможност за вентилация от там. По всяка вероятност ще останем без парно тази зима. Като резултат от тези неща се появи повсеместно мухъл! Дори тези, които правят основен ремонт и затварят тераса с дограма и изолация - 2-3 месеца по-късно вече са се снабдили с плесен.
При нас почти цялата външна стена на кухнята е с мухъл. През зимата като готвя, въпреки, че открехвам прозореца, тече вода - по прозореца и по стените, които са с латекс. Мисля, че донякъде това е причината латекса да се напука и лющи ( полаган е в продължение на 18 години от нас, като преди това измихме добре старата боя и запечатахме с безир).
На фаза спорове какво и как сме със съпруга ми. Както и борба със стария латекс... Поне установих, че по-лесно се сваля с пара, купих парочистачка и в момента се боря. Боря се сама, защото това е
спор № 1 - дали трябва да махнем латекса само на местата, където се е нацепил и пада сам, или навсякъде. Аз мисля да го свалям навсякъде, защото отдолу се оказва, че има микропукнатини и е навлизала влага - виждам вадички по панела.На места откривам отдолу върху панела петънца мухъл - особено по ъглите. А отгоре изглежда здрав бял латекс. Вече не зная как да постъпим и да се преборим. Често съм мила стените с концентрирана белина, но само с белина явно не става - не прониква под латекса.
Като сваля латекса на места по панела има някаква вероятно фабрична шпакловка с бежево-сивкав цвят, която направо се мие – по зле е от гипса, с който ние сме шпакловали на места. Някой ми каза, че това вероятно е талк, с който са шпакловани панелите. Трябва ли и това да изстържа и измия, защото ми изглежда доста нестабилна шпакловка.
Много съм му се ядосала на латекса в кухнята. Затова искам да боядисам с вар, защото тя пречи на мухъла да се развива. Изгаря го. Освен това "гълта" влагата и по стените не се стичат вадички. Така е в къщата на родителите ми. Кухнята е много малка и студена (миналата зима имаше температури -4 ), но няма мухъл и не се стича вода по стените при готвене. Давам си сметка, че така е в къщите, но не зная дали това ще важи и при панелите.
Искам да боядисам с вар, но ме е страх, защото разни майстори, с които съм говорила казват, че после никаква друга мазилка не лепнела върху варта. А ако се измие до основа , пак ли не лепи ? На около 5 кв.см. намазах леко с вар и установих, че не се измива докрай, остава фин слой върху панела. Ще може ли ако се измие варта (до степен, до която е възможно) да се залепи отгоре вътрешна изолация или друга боя, ако опитът ми се окаже неуспешен? Това ме притеснява. Най-лесно е да се развъртя с четката и варта

Четох за разни термо-бои - термошпил, но и това в крайна сметка се оказа, че е вид латекс и не мога да си представя как хем латекс, хем "паропропусклив"- "диша" (така обявяват на сайта). С такава боя стената ставала топла и нямало конденз. Вярно ли е ? http://www.utilitiesbulgaria.com/thermoshield.htm
Спор №2 е каква дограма и как - на коя фирма, колко камери, обков, колко и какви стъкла. Съпругът ми иска 2 обикновени стъкла (едното да е по-дебело от другото, ама кое е отвън и кое отвътре, не знаеме) , но аз не виждам разлика с досегашния прозорец, който е стар, с добре поддържана дървена дограма. Площта на стъклата и тяхната топлоизолация на практика ще е същата, както е в момента и ще кондензира влага. А с три обикновени стъкла ще се постигне ли решаване на проблема с конденза и много ли ще се оскъпи?
Четох, че трябвало да има отводи за парата и такива за водата, но не зная какво е това. http://www.dograma.bg/index.php?&m=2&sm=&id=10&p%5Bf%5D=&p%5Bs%5D=&p%5Ba%5D=10&p%5Bc%5D=8
Ако може и коментар за дограмите на Вайспрофил

Спор №3 - каква изолация. Фибран или стиропор, или нещо друго за външна изолация? За каменна вата не смея да мисля, защото била много скъпа. Трябва ли да е плътно залепена, или да има междина? Фирми, поставящи изолации.
Идеята ми е да сложим сега някаква вътрешна изолация, а през пролетта - и външна (май само с външна не е достатъчно, стената трябва да е топла и отвътре, за да няма влага). Дали това ще реши проблемите с мухъла ?! И каква да бъде вътрешната, ако слагаме?
Тъй като зимата наближи, мисля си, че е по-добре сега да направим кухнята само отвътре (с някаква по-тънка изолация), а да оставим дограмата и външната изолация за пролетта. Или да сложим и дограмата сега ? Как е правилно да се постъпи - първо да се сложи дограмата и после външна изолация или обратното?
Всичко това ще правим със заем, затова търсим оптималния вариант между качество и цена, за да решим проблема с мухъла и конденза и с топлоизолацията.
Моля, предлгайте решения за справяне с тези проблеми и .... не забравяйте, че обяснявате на жена

Благодаря предварително на всички отзовали се на молбата ми за помощ !