Poxipol - уплътняване на дюбели, изграждане на баня с душкабина
Poxipol - уплътняване на дюбели, изграждане на баня с душкабина
Преградна стена в мокро помещение

Системата за изграждане на преградна стена се състои от единична конструкция от метални профили и двуслойна облицовка с влагоустойчив гипскартон.
Профилите са с различна широчина и в зависимост от желаната дебелина на стената може да изберете подходящия размер.
Металните профили, които се монтират по периферията – на пода и на стената се различават от профилите, които се използват за закрепването на гипсовите плоскости.
Преградната стена, която ще изградим, ще оформи и отдели от останалата част на банята душовото пространство.
След изграждането на стабилна метална конструкция, към нея се закрепват и гипскартонените плоскости.
При изграждане на преградни стени във влажни помещения изискванията към материалите са завишени и затова ние ще използваме влагоустойчив гипскартон.
За да се осигури необходимата устойчивост, вътрешността на зеления гипскартон е подсилена с влагоустойчиви агенти.
Шпакловане

Облицоването на конструкцията се осъществява с вертикално разположени гипскартонени плоскости. Те се захващат с рапидни винтове към металната конструкция.
Фугите на първия пласт гипскартон се запълват със специална влагоустойчива фугопълнителна смес.
След запълването на всички фуги на първия пласт гипскартон, към него с рапидни винтове се захваща и втори пласт.
Вторият пласт се полага за да се осигури по-стабилна основа, устойчива при натиск, тъй като гипскартонените плоскости позволяват известно огъване. Това е важно особено при облицованите с керамични покрития стени на баните.
Към фугирането на втория пласт има по-високи изисквания.
Много важно за добрата работа е фугиращата смес да е добре разбъркана. Хомогенността на разтвора е едно от условията за получаване на гладко покритие.
При втория пласт, фугирането на фабричните и нефабрични кантове се извършва със стъклофазерна лента, която се вмазва между два слоя шпакловъчна смес.
Шпакловат се и главите на рапидните винтове.
Фугата между старата и новата стена задължително се шпаклова с хартиена лента. Хартиената лента осигурява по-гъвкава връзка и не позволява пропукване във фугата.
Проверка на здравината на основата

Всяка плочка, която бие на кухо трябва да се отстрани, а мястото да се запълни с подходящ материал. Ето тук сме отстранили няколко плочки тъй като се наложи да преместим водопроводните тръби малко по-надолу.
Ще запълним образувалата се дупка и ще изравним до нивото на плочките с еластично лепило. Но разбира се след като грундираме стените.
Здравината на боята се проверява лесно. С остър предмет се надраскват десетина – петнайсет успоредни хоризонтални черти през около 2 мм.
Нанесените линии трябва да бъдат пресечени със същия брой вертикални черти.
Образуват се малки квадратчета. Ако 80% от тях останат на стената и не паднат, то върху боята може да се лепят плочки със система за лепене на плочки върху боядисани стени.
Ако по стената има неравности, те трябва да се запълнят и изравнят.
Препоръчително е гланцовите повърхности да се обработят с шкурка или да се надерат с остър предмет.
Цялата основа трябва да се почисти и измие преди полагането на плочките.
Хидроизолация

Съединителните фуги са местата през които най-често прониква водата. Хидроизолационните ленти, които се поставят в ъглите между стените и пода и по цялата височина на стените, защитават тези критични зони от напукване. Те се поставят преди цялостното хидроизолиране на стените. За да осигурим добро прилепване на лентата към ъгъла първо се полага един слой от хидроизолационния разтвор. Веднага след това се поставя и лентата. Тя трябва добре да се опъне, за да не повдига керамичните плочки.
При вътрешните и външните ъгли се поставят специални елементи с подходяща форма. Така хидроизолационната лента не се нагъва и реже. Но ако не разполагате със специалните елементи може да използвате и лентата, като я оформите по подходящия начин.
За сифоните и около тръбите също се предлагат маншети с подходяща форма.
Върху уплътнителните ленти и маншети се полага още един слой хидроизолационен разтвор.
Ще хидроизолираме цялата повърхност на душкабината. Така ще предпазим стените от проникване на влага, дори ако тя успее да премине под плочките.
Хидроизолационната смес се използва за хидроизолиране на мокри помещения. Нанася се неразредена с валяк или с четка. Тя е готова за употреба и след нанасяне оставя гладка основа за лепене на плочки.
Предназначена е както за вътрешно така и за външно приложение, което я прави подходяща за хидроизолиране и на тераси и балкони.
Подът в мокрите помещения трябва да се хидроизолира изцяло. Независимо, както е нашия случай, че няма пряко мокрене. Еластичният слой хидроизолация предпазва основата от проникване на каквато и да е влага.
За още по-добра хидроизолация и сигурност се препоръчва полагането и на втори слой от хидроизолационния разтвор.
Лепене на плочки

В нашето предаване се стремим да ви показваме разнообразието на продукти за изпълнение на строително ремонтни работи при различни условия. Производителите предлагат на пазара разнообразни продукти, обединени в системи за решаването на конкретни проблеми.
Еластичното лепило, с което работим е на циментова основа с подобрени технически характеристики и обогатено допълнително със съставки, които осигуряват добро сцепление с непопиващи основи след обработка с подходящ грунд.
Нанася се върху хидроизолираната основа с назъбена маламашка с размер на зъбите от 4 до 8 мм, за да се получи тънък слой.
На стената плочките се лепят отдолу нагоре. Ако сте сигурни в нивелирането на пода, може да започнете от първия ред, ако имате съмнение – започнете от втория. Най-накрая може да залепите и първия.
Лепилото се нанася върху основата на малки участъци, колкото можете да обработите наведнъж. Това е важно особено при лепене на плочки при по-високи температури, тъй като при по-високи температури се съкращава отвореното време на лепилото.
Нанесете тънък слой лепило и на гърба на плочката, която ще лепите. Така се осигурява 100% контактна повърхност, дори и да има леко измятане, дължащо се на отклонение в параметрите по време на съхненето и изпичането на керамичната плочка.
Плочките се поставят върху пласта лепило и с приплъзване се наместват. За изравняване на нивото и за изкарване на останал въздух под плочките използвайте гумен чук. Изборът на лепило зависи от вида на плочките, техния размер и състоянието на основата.
При по-голям размер плочи от гранитогрес и критични основи – задължително е използването на еластични лепила.
В душкабината плочките ще залепим на височина от два метра. Така се предпазва стената от прякото мокрене от душа.
В останалата част от помещението – около мивката и тоалетната – височината, до която ще лепим плочки е около един метър.
Широчината на фугите се контролира с кръстчета. Тя зависи от големината на плочките. По-големите плочи изискват и по-голяма фуга. Фугата често служи и за обиране на разликата в размера на плочките, която някога достига до няколко милиметра. Ако лепите без фуга и има отклонение в размера, то ще се получи изкривяване на редовете от плочки.
Препоръчително е лепенето да става при температура на въздуха между 5 и 25 градуса. Температури извън този диапазон влошават качествата на продукта и покритието би могло скоро да се отлепи.
Poxipol

Двукомпонентното лепило Poxipol се характеризира с голяма здравина на слепване, съчетана с много кратко време на втвърдяване. Съединителния шев е устойчив на механични натоварвания и на въздействието на различни химикали и температурни колебания.
Лепилото Poxipol е подходящо за лепене на широк диапазон от материали: метали и техните сплави, стъкло и стъкловлакнести материали, фаянс и керамика, мрамор, камък, бетон, дърво.
Грундиране

След обработката, почистването и пълното изсъхване на боядисаните и покритите с плочки стени, те трябва да бъдат грундирани с грунд за непорьозни основи.
Грундът е готов за употреба и не се разрежда с вода или други разредители. Разбърква се добре преди употреба. Нанася се обилно с мече или с четка.
Той подобрява силата на сцепление между материалите при наличие на поне една непопиваща повърхност.
Използва се на закрито, там където е необходимо да се осигури надеждно залепване. При критични основи – всякакъв вид плочки, включително и емайлирани, плочи от твърда пластмаса, устойчиви подови бои, дървени повърхности и др.
Абсорбиращата повърхност на стената, изградена от гипскартон ще грундираме с друг грунд. Той е предназначен за силно попиващи основи. Той намалява попиваемостта им и осигурява добро сцепление между материалите.
Когато работите, използвайте системите на един и същ производител и стриктно следвайте препоръките за полагане на различните продукти. Защото не е достатъчно просто да грундираш, а е важно да използваш точния грунд за дадената основа. Когато производителите са се погрижили да създадат различни грундове за различните основи, използвайте ги по предназначение. Само така може да разчитате на добре подготвена основа за полагане на следващите покрития.
Затова ние ще грундираме горната част на стената с грунд, който ще подготви основата за полагане на боята.
Той подобрява сцеплението и намалява разхода на боя.
Poxipol - уплътняване на дюбели

Когато отворите за дюбелите са се разбили и стойката едва се крепи към стената най-лесният начин за поправка е да ги уплътните с двукомпонентно лепило Poxipol.
Много важно за доброто залепване е обезпрашаването на контактните повърхности.
Затова с помощта на толумба или помпа за колело и малка четка отворите се почистват старателно. Ако нямате нито едното, нито другото под ръка може да направите една тръбичка от хартия и през нея да издухате праха. Това е много важно, тъй като при наличие на прах в отворите, се намалява силата на сцепление.
Обезпрашените повърхности залепват по-здраво. Това правило важи за всяко едно лепене.
След като добре сме почистили и обезпрашили отворите може да подготвим и лепилото.
Изтискваме равни количества от двете туби Poxipol върху подложката, която е приложена в комплекта.
Разбъркваме около минута докато се получи еднороден цвят на сместа. Така двата компонента са смесени идеално и реакцията за втвърдяване е започнала.
Със шпатулата се вкарва част от лепилото Poxipol в отворите.
Останалата част се намазва около дюбелите и те се поствят в отворите.
Сместа трябва да запълни и уплътни напълно пробитите отвори около дюбелите.
Добре ако част от сместа излезе при вкарването на дюбела в отвора. Така ще сте сигурни, че отвора е запълнен докрай.
Почистете излишното лепило Poxipol още преди да се е втвърдило.
За достигане на максимална якост и за по-голяма сигурност изчакайте 24 часа преди да закачите стойката и самата тежест.
Това е особено препоръчително ако монтирате стойка за телевизор.
След като се втвърди напълно сместа може да завиете и винтовете.
Ето как лесно, бързо и сигурно може да закачите всяка тежест на стената с помощта на Poxipol.
Достатъчно е да имате подходящото лепило и да спазвате изискванията и указанията на производителя.
Фугиране

Фугите се почистват с остър предмет като всички остатъци от лепило се отстраняват. Едва след това може да започнете запълването с фугиращата смес. Често този етап от полагането на плочките се пренебрегва и след това сме свидетели на избиване на петна и соли от недобре почистено лепило или друг материал.
Фугиращата смес се разбърква в точно съотношение сухо вещество към вода. Необходимо е сместа добре да се разбърка и хомогенизира в необходимата консистенция.
След узряване тя се разбърква отново и работата може да започне. Работата с такъв материал е удоволствие. Фугиращата смес се разнася лесно и влиза в фугите като ги запълва изцяло.
При спазване указанията на производителя за приготвяне на материала, еластичната фуга не се напуква и остава гладка дълго по време на експолоатацията на помещението.
Повечето от тях са устойчиви на почистване с битова химия и не променят своите качества след третиране с тях.
Ако времето е топло, фугирането на големи площи трябва да става на части. Фугираната площ се забърсва с добре изцедена влажна гъба за оформяне и заглаждане на фугите.
При пресъхване материалът се втвърдява и се почиства по-трудно. В този случай е необходимо по-голямо количество вода, която попива във все още прясната фуга и след това при изсъхването могат да с е появят петна. Тези петна представляват соли, извлечени от основата и избили по повърхността при изпарението на водата. Те биха могли да се образуват при всеки цвят фуга, но личат най-много при по-тъмните цветове.
След окончателното оформяне на фугите и изсъхването на материала плочките се забърсват със сух парцал.
Добре е помещението да не се използва около една седмица. След това фугите ще са достигнали своята пълна здравина.
Антибактериална боя

Тази боя има много добра покривност и е достатъчно нанасянето на два слоя. Боята за първата ръка може да се разреди с 5 до 10% вода.
Но запомнете, разреждайте боята в отделен съд и не връщайте остатъка при неразредената, защото при разреждането с водата със сигурност вкарвате бактерии и други микроорганизми в разтвора, които влошават качествата на боята след време.
Боята е предназначена за вътрешно боядисване и е с антибактериално действие. Това я прави изключително подходяща за санитарни помещения и бани, където е необходима повишена защита срещу развитие на микроорганизми.
След изсъхване е устойчива на миене и триене, така че може и да се почиства с вода без това да окаже влияние на цвета й.